Манолова: ГЕРБ ми запушва устата

Булфото
share

С предложенията за парламентарния правилник ГЕРБ се опитва да узакони лошите практики, които прилагаше в 42-то Народно събрание. Това каза пред журналисти в Смолян депутатът от БСП лява България Мая Манолова.

Манолова посочи, че ГЕРБ се опитва да ограничи правата на опозицията и буквално „да й запуши устата”, като тези предложения не са насочени само към опозицията, а и срещу по-малките партии, които са част от новото управляващо мнозинство.

„От ГЕРБ предлагат Народното събрание да заседава и без кворум. Вярно е, че в предния парламент ГЕРБ отсъстваха от работа с месеци, но идеята да се узакони не ходенето на работа, наистина ми изглежда доста скандална”, каза Манолова и допълни, че се надява това да не се подкрепи от парламента.

Манолова каза още, че се ограничава възможността на опозицията и на парламентарните групи, извън управляващата, да предлагат законопроекти да бъдат включени в дневния ред. Според нея ГЕРБ искат да намалят времето за изказване. Предлагат при обсъждането за второ четене времето от 5 минути да бъде ограничено на три минути, а при обсъждането на законопроектите на първо четене да се увеличи времето на ГЕРБ и да се намали времето на всички останали групи.

Манолова каза още, че се прави опит да се променят и други процедури и посочи като пример, че личните обяснения ги пращат в края на пленарния ден, като се прави и опит да се ограничи парламентарния контрол. По думите й се намалява също възможността на народните представители да задават въпроси и питания и от четири досега те ще станат на две питания.

„Прави се опит да бъдат опънати чадъри над министрите и членовете на Министерски съвет като заплахата за санкция на народен представител, който не се е държал уважително към член от Кабинета е отстраняване от три пленарни заседания, в които той може да има важни изказвания”, каза Манолова.

Народният представител каза още, че се прави и плах опит да бъде ограничено участието на гражданите в работата на парламента, като се отнема възможността за достъп на граждани до заседанията на парламентарните комисии. Манолова заяви, че в Смолян за първи път коментира тези промени, тъй като досега не е имала възможност да се запознае с тях.

Тепърва ще смятаме какво е струвало служебното правителство на българските граждани, защото по сметки, които направих, информирайки се от сайта на министерски съвет, извънредните разходи на Служебния кабинет са над 1 милиард лева, закани се Мая Манолова.

Според нея въпреки цялата риторика на кабинета, че държавата е в криза, че има дупка в бюджета, че ще настъпи катастрофа след изборите, в същото време служебното правителство си е харчило на воля. „Това правителство, според мен, излезе много далеч извън своите конституционни правомощия, най-вече в рамките на предизборната кампания. То си позволи първо да реставрира кадрите на ГЕРБ, поголовна чистка, по 400 души от висшата администрация сменени по данни на самия министерски съвет, според наши данни два пъти повече хора са сменили, и освен това си позволи да прави некоректни внушения в рамките на кампанията срещу правителството на Орешарски, срещу БСП косвено”, каза Манолова.

Манолова подчерта, че е имало политическо говорене при условие, че кабинета би трябвало да бъде политически неутрален. „Основната задача на служебните правителства е да организират честни избори и да не се занимават с политиканстване и още по малко да вземат страната на единия от участниците в предстоящите избори”, подчерта Манолова.

В БСП обмислят да изготвят и приемат специален закон за служебните правителства, в които да е написано ясно какво могат да правят и какво – не. „Със сигурност извънредните харчове и политическите чистки, и вземането на страна в предстоящата кампания няма да бъдат включени в правомощията на кабинета”, обяви Мая Манолова.

Водещи новини

Още новини