Днес, 27 октомври 2014 г., в 15.50 ч. в Народното събрание бе внесен доклад „Събитията и предприетите действия, свързани с „Корпоративна търговска банка” АД и Търговска банка „Виктория” ЕАД” от името на УС на БНБ.
Това съобщиха от пресцентъра на БНБ. Докладът на Българската народна банка съдържа детайлна информация за народните представители от 43-тото Народно събрание на Република България за събитията и всички предприети действия и взети решения от БНБ по отношение на групата КТБ от 20 юни 2014 г. (датата на поставяне под специален надзор на КТБ) до настоящия момент. Част от приложената информация за първи път се представя пред народните представители и широката общественост и предоставя в подреден вид подробности за първоначалното финансово състояние на КТБ и ТБ „Виктория“, изводи от новата надзорна проверка в КТБ, комуникацията с основните акционери, както и кореспонденцията на БНБ с Европейската комисия, Европейския банков орган и Международния валутен фонд.
В доклада се съдържа финансова информация за „Корпоративна търговска банка“ АД към 31.03.2014 г. и резултатите от последната надзорна инспекция, извършена в банката в периода 20.05.2013 г. - 08.07.2013 г., както и финансова информация за Търговска банка „Виктория“ ЕАД към 31.03.2014 г. на база предоставената от самата банка финансова отчетност и резултатите от последната надзорна инспекция към 31.03.2013 г. В доклада е отделено внимание на целта, обхвата и изводите на надзорната инспекция в „Корпоративна търговска банка“ АД, извършена в периода 7.07.2014 г. – 14.10.2014 г., на база данните към 30.06.2014 г. Очертани са последващите стъпки, които да бъдат предприети, съгласно действащото законодателство. Представянето на тази обширна информация съответства на принципа за откритост и прозрачност в работата на БНБ. Целта е приложеният доклад да хвърли допълнителна светлина върху действията на БНБ, които от самото начало, в тяхната логика и последователност, са подчинени на стриктното следване на действащата законова рамка и процедури.
Стремежът на БНБ е да подпомогне народните представители при вземането на своевременни и адекватни решения, отчитайки кратките срокове, свързани със срока на специалния надзор върху двете банки, който изтича съответно на 20.11.2014 г. за КТБ и на 22.11.2014 г. за ТБ „Виктория“. УС на БНБ призовава народните представители да бъде създадена временна комисия с участието на всички парламентарно представени сили, която приоритетно да обсъди казуса около КТБ още със започването на деловата работа по структурирането на 43-тото Народно събрание. БНБ остава на разположение на народните представители със своя експертен потенциал и е готова по всяко време да отговори на допълнителни въпроси и да предостави допълнителна информация в рамките на компетенциите си, включително при разработването на нови законодателни решения, ако 43-тото Народно събрание прецени, че такива са необходими.
През първото тримесечие на годината КТБ е била в цветущо финансово състояние. Цифрите са впечатляващи – активите на банката са 7.3 милиарда лева. За три месеца сумата им е увеличена с 562 милиона лева или с 8.34%.С 503 милиона лева нарастват и привлечените от граждани депозити. Според предоставените на БНБ данни големите кредити, раздадени от КТБ към началото на април, са 20 с обем от 1.48 милиарда лева и представляват 29% от кредитния портфейл на трезора. Загубата за първите три месеца от необслужвани кредити е 40 милиона лева. С това степента на обезценка на активите е една от най-ниските у нас – 4.6% при средно за останалите банки от 35%.
Според докладваните от банката данни към 31.03.2014 г. нетните необслужвани кредити са в размер на 19 748 хил. лв. и представляват 0.4% от нетния кредитен портфейл при 0.6% към 31.12.2013 г., или 29 млн. лв. Като цяло, КТБ е на печалба за първото тримесечие от 13.1 милиона лева. Последната надзорна инспекция на БНБ в КТБ е от май 2013 година, като при нея „не са установени нарушения на нормативната уредба, но са направени препоръки за подобряване на дейността”.
Проблемите за КТБ са започнали, след като БНБ през април 2014 година е отменила своята Наредба №7, по която се е докладвал кредитният портфейл на банките и са отчитани различните групи клиенти, теглили пари от тях. Заключението на хората на Иван Искров е, че от КТБ не са се съобразили с новите изисквания и са продължили да подават неточна информация в Централната банка.
От заключенията на доклада, внесен в Народното събрание, става ясно, че именно това е попречило на БНБ навреме да види натрупването на проблеми и да предвиди предстоящия срив.