Обикновено всички ние оценяваме каквото и да било, когато го загубим. На въпроса защо ни е финансова стабилност, когато сме бедни, винаги съм отговарял с въпрос - дали ще станем по-богати, ако сме финансово нестабилни? Финансовата стабилност защитава бедните граждани, а не богатите, въпреки усилията да ни убеждават в обратното. Това каза премиерът Пламен Орешарски в интервю пред "24 часа".
Премиерът е убеден, че ще остави страната финансова стабилна след като си тръгне от Министерски съвет. "Няма нито един измежду по-важните макроикономически и фискални параметри, който да е влошен спрямо средата на миналата година. Който е забравил за ситуацията тогава, само той може да споделя подобни твърдения. Апокалиптичното говорене вреди на всички ни, не само като плащаме по-високи от възможните лихви и като допълнително влошаваме външната си репутация, но и като увреждаме цялостната социално-икономическа среда, в която живеем. Но това сме ние, почти единствени сред 28-те членки.
Орешарски поясни, че за отминалите близо 4 години на предходния мандат, фискалната позиция била влошена с 8 млрд. лева. Той уточни, че ГЕРБ са похарчили 4 млрд. лева от фискалния резерв и са били направени над 4 млрд. лева нови дългове. "Интересно ми е защо тогава никой не попита за това? Дали в сегашните условия трябва да имаме балансиран бюджет или дефицитен, е въпрос на икономически цикъл. Контролираните бюджетни дефицити са напълно нормални и дори препоръчителни при слабия икономически растеж. Ако миналата година бях направил балансиран бюджет или с бюджетен излишък, сега щяхте да ме питате защо задушавам икономиката и не създавам предпоставки за възстановяването".
Премиерът Пламен Орешарски коментира и своята управленска програма. Той отбелязва със съжаление, че тя не е интересувала никого. "В продължение на една година аз и кабинетът изпълнявахме програма, което не интересуваше никого. Или поне никой не коментира тази програма. А както вече подчертах, степента на нейното изпълнение е доста висока. Ако обществото или влиятелни кръгове от него са искали нещо друго от такъв тип програмен кабинет, то това не е проблем на кабинета. Нямах нито подходяща обществена среда, нито нужната политическа подкрепа за такива реформи. Те минават през промени в законодателството, т.е. през парламента.
Орешарски не смята, че се е променил, откакто е станал министър председател. "Когато приемате да бъдете премиер, без да сте партиен лидер, приемате и много по-широк кръг рискове от страховете да не ви употребят. Дали съм се променил - вероятно. Няколко от моите познати твърдят, че не съм, останалите не намерих време да ги видя".
Премиерът обяви, че след подаване на оставка ще продължи да работи в университета.