Естествено е, когато в залата се обсъжда вот на недоверие, различните политически сили използват числа, предоставени от Националния статистически институт, тълкувайки ги по различен начин. Аз ще използвам числа от Евростат. Това каза от парламентарната трибуна депутатът от БСП Румен Гечев по време на дебата по вота на недоверие в областта на фискалната политика на правителството.
Първите две числа, които изтъква опозицията, касаят бюджетния дефицит и държавния дълг. От 193 страни в класацията на Евростат 189 се намират в бюджетен дефицит, само 4 са на плюс. Това е нещо естествено, обяснено е от различни икономически школи и се използва в различни ситуации, обясни Гечев.
По думите му бюджетният дефицит за първото тримесечие у нас е по-нисък от страни като САЩ, Япония и някои от развитите страни на Еврозоната. Гечев подчерта, че този нисък процент на бюджетния дефицит, за разлика от кабинета "Борисов", е постигнат при размразени доходи в публичния сектор, размразени майчински и пенсии. Изводът на опозицията, че правителството увеличава бюджетния дефицит, противоречи на европейската статистика, заяви социалистът.
Той уточни, че в последните 8 г. държавният дълг бележи тенденция на понижение. Като дял от Брутния вътрешен продукт (БВП) БВП той е по-нисък от този в редица страни от Еврозоната. Цел и на следващите правителства трябва да е да поддържат ниския дял на дълга в БВП, каза депутатът от БСП.
Няма нужда от излишни коментари. Българското правителство се движи добре в областта на фискалната политика, заключи Явор Гечев.