АССА-М: Изравняват се лявата и дясната политическа ориентация в София

share

Тенденцията в София е към изравняване на лявата и на дясната политическа ориентация. Това сочат данните от проучване за обществената ситуация и нагласите на софиянци, осъществено от Агенцията за социални проучвания и анализи "АССА-М".

Ако през юни 2011 г. 21 на сто от столичаните са се самоопределяли в лявото политическо пространство, а 37 процента  в десния политически спектър, то през март тази година амплитудата между двата полюса намалява - 24 процента са поддръжници на левите политически партии, а 28 на сто подкрепят десните, каза каза председателят на агенцията проф. Михаил Мирчев.

Два месеца преди изборите 26 на сто от анкетираните посочват, че биха гласували за БСП, 28 процента - за ГЕРБ, 11 процента общо за Реформаторския блок /като най-голям е делът на симпатизантите на ДСБ/, 5 на сто - за "България без цензура", 4,5 процента - за "Атака", 3,4 на сто - за АБВ. Трийсет на сто от изследваните лица са заявили, че няма да гласуват. Според Мирчев за първи път в столицата се наблюдава тенденция към намаляване на подкрепата за ГЕРБ и лек възход в подкрепата за БСП. Ранната прогноза е, че за БСП ще гласуват между 19 и 26 процента от софиянци, а за ГЕРБ - между 20 и 28 на сто, като по-вероятно според Мирчев е за последните да се сбъднат по-ниските прогнозни резултати.

Петдесет и шест на сто от анкетираните са склонни да мислят, че предстоящите евроизбори ще бъдат демократични, а 46 на сто са заявили, че очакват нечист вот, съв злоупотреби и наглост.

Изследването на агенция АССА-М, осъществено между 27 март и 2 април в 23-ти, 24-ти и 25-и МИР на София, обхваща и нагласите на софиянци за проблемите на столицата. Като най-сериозни проблеми за града столичани посочат чистотата и по-конкретно нерешения въпрос със завода за преработка на битовите отпадъци /20 процента/, лошите пътища /19 процента/ и безработицата /19 процента/. По думите на проф. Мирчев нараства страхът и недоволството от циганските гета в града - ако през 2003 г. едва 0,1 са изразили тревога по този въпрос, то през март тази година 8 процента са го посочили за сериозен.

Данните от проучването сочат, че две трети от софиянци не четат вестници, а негледащите телевизия са се увеличили почти  тройно - от 2,6 през юни 2011 г. на 7 процента тази година. Затова пък 67 процента са обявили, че ползват редовно Интернет,  но едва 5 на сто са посочили, че пишат редовно в политически форуми.

На въпрос дали страната ни печели от членството ни в Европейския съюз, 58 на сто от анкетираните столичани са отговорили положително. По думите на Мирчев 34 на сто от изследваните лица са се самоопределили като русофили срещу 11 процента, които ясно са изразили русофобските си настроения.

Петдесет и девет на сто подкрепят решението за преминаването на Крим към Руската федерация, а 33 процента са се обявили срещу него.

Водещи новини

Още новини