Търновската конституция е една изключително демократична за времето си Конституция, която отразява свободолюбивите виждания на българските граждани.
С тези думи президентът Росен Плевнелиев откри научна конференция на тема "135 години демократична конституционна традиция в България" в Софийски университет "Св. Климент Охридски", съобщава Нюз.бг.
Именно тези демократични характеристики на основния закон според президента са предпоставката за развитие на българската държава. Дори говорейки за Конституция, държавният глава засегна темата за строителството, като този път отбеляза, че подобно на строежите, ако фундаментите на основния закон на една държава се клатят, тя няма как да се развива.
В Търновската конституция Росен Плевнелиев вижда няколко основни идеала, а именно тези за свобода на личността, равенство, пряко избирателно право и разделение на властите. "Общото, равно и пряко избирателно право се въвежда в западноевропейските демокрации едва през 20 век", отбеляза Плевнелиев в навечерието на евроизборите.
Държавният глава обаче обърна поглед и към размирна Украйна и призна своите опасения.
"Има големи държави, които днес ни връщат в мащабите на политическото мислене от 19 век, когато целят разделение на граници. Нима днес не се готви нов Берлински конгрес за Украйна?", заяви Плевнелиев и попита - "кой има правото да реши съдбата на Украйна. Народът или велики ядрени сили, които ще се договарят някъде задкулисно".
Президентът призова за това българите да се противопоставят на сценария за нов Берлински конгрес. "Няма как да го допуснем и не може, и не бива, когато една велика сила просто дестабилизира Украйна", се закани още държавният глава, най-вероятно на Русия.
Връщайки се отново на темата за Конституцията Плевнелиев напомни, че във всяко едно решение на политиците трябва да стои интересът именно на гражданите.
В този ред на мисли Росен Плевнелиев обеща, че ще подкрепи всяка една промяна в основния закон, ако бъде направена по прозрачен начин и наистина показва съзнателният избор на народа.
"Защо българският народ иска да промени българската си конституция? Защо не. Но е важен начинът", завърши Плевнелиев.
След официалното заседание на Народното събрание президентът Росен Плевнелиев коментира, че от както работи 42-то Народно събрание, е подписал 107 указа, а е върнал само 7, като към всяко едно наложено вето е посочил своите важни аргументи, предаде репортер на Novini.bg.
Нека в този ден говорим за парламентаризъм и диалогичност, да не пропуснем този факт, че всеки върнат закон и указ е с ясно изложени мотиви, каза Плевнелиев.
Във връзка с използването на лични той каза, че това е скандал, който тепърва трябва да бъде установен и институциите да работят за решаването и недопускането да се фалшифицират данни. За предстоящите евроизбори се надява бъдещите евродепутати да защитават българските интереси.
Институциите трябва да направят проверки и да има наказани, категорично заяви президентът Росен Плевнелиев по повод скандалът около злоупотребата с лични данни в партийните подписки.
„Много сериозен скандал, който тепърва ще се развива в държавата. Това са недопустими действия, не могат да бъдат фалшифицирани подписите на българските граждани", посочи Плевнелиев.
Във връзка с образуваното дело в Конституционния съд срещу неговия указ за членове на ЦИК президентът отвърна, че е последният човек, който би искал със съмнението си да повлияе на решението на съда.