И тази година България ще бъде обект на остри критики от ЕК заради забавянето на реформи в ключови сектори, пише "Сега". Въпреки препоръките на Брюксел правителството не само не бърза с преструктурирането на неработещите сфери, но и в част от тях върши точно обратното на съветите на комисията. Това личи от актуализираната национална програма за реформи за 2014 г. Документът, който се изготвя ежегодно и подлежи на оценка в Европейската комисия, бе публикуван за обществено обсъждане на сайта на финансовото министерство.
Националната програма за реформи за тази година отчита напредъка по 7 препоръки, отправени от Европейската комисия през 2013 г. Сред тях са подобряването на събираемостта на данъците и изсветляване на икономиката, реформите в пенсионната система, здравеопазването и образованието, качеството на бизнес средата, съдебната реформа и заздравяването на националните регулаторни органи. Вече стана традиция напредъкът по тях да се определя като скромен. На фона на поетите от кабинета ангажименти в препоръките на Европейската комисия тази година могат да се очакват и по-тежки квалификации.
Още отсега е ясно, че сред най-критикуваните сектори ще бъде образованието. Отдавна обещаното приемане на нов закон за училищното образование за пореден път се отлага. Според националната програма за реформи законът ще бъде приет през последното тримесечие на 2015 г. През 2016 г. ще се готвят правилници и наредби за прилагането му, а реално законът ще влезе в сила през учебната 2016-2017 г. Това няма нищо общо с графика, който България представи пред Европейската комисия през 2013 г. Тогава служебното правителство обеща законът да е приет през втората половина на 2013 г., а прилагането му да започне още от учебната 2013-2014.
В програмата за 2014 г. не фигурира и друг изрично посочен срок - влизането в сила на нови учебни програми в 40 университета. Програмите се готвят с европейско финансиране и целят да осигурят по-тясна връзка между обучение и изискванията на пазара на труда. През 2013 г. правителството обеща на Европейската комисия, че програмите ще започнат да се прилагат от учебната 2014-2015 г. За висшето образование кабинетът през 2014 се ангажира с приемането на стратегия, но няма и дума кога и дали ще има нов закон.
Кабинетът отлага реформите
- 14.04.2014 | 07:17
- 2981