Днес в Народното събрание се проведе Национална конференция "Интеграцията на ромите в България”. Събитието беше организирано от ГЕРБ, Сдружение "Граждани за европейско развитие на България” и Фондация "Ханс Зайдел”, във връзка с ромския празник 8 април. На конференцията присъстваха председателят на ГЕРБ Бойко Борисов, кметът на София Йорданка Фандъкова, председателят на Комисията по дискриминация Ана Страшимирова, Калин Каменов, депутати и общественици, предаде репортер на Novini.bg.
Бойко Борисов говори по темата пред чакащите го журналисти. "Без Господ, нищо добро не може да се направи. Уповаваме се на божията воля, за да може да работим и помагаме на всички нуждаещи се. Докато съществува думата интеграция, значи нещо не е наред. Процесът на интеграция ще приключи тогава, когато един ром стане Президент, Министър-председател, Премиер, депутат и това вече не е събитие", категоричен беше Борисов. "Говорим за една голяма група от хора. Това не са 10-15 хиляди човека. Това е един голям процент от населението на България, които нямат работа и образование. Разковничето на проблема се състои в образованието. В противен случай ромите не са конкурентноспособни на пазара", каза още той.
"Не може в държавата да работят 1,5 млн души, а останалите да разчитат на помощи. Това не е добре. Млади, усмихнати, весели хора да стоят без работа. Това ще доведе до конфликт между етносите. Целта е да накараме всички да учат, а не само да ходят да взимат закуски в училище и да кандидатстват единствено за работа в чистота. Малък е процента на образованите и знаещите роми, които са конкурентноспособни", констатира лидерът на ГЕРБ.
Йорданка Фандъкова от своя страна заяви, че София е град на етническа и религиозна толерантност. "В столицата се създават нормални условия за съвместен живот на всички етноси. Положителна е оценката и на ЕК за интеграция на ромите. Там се казва, че сме постигнали успех, след като сме наложили задължителното двегодишно предучилищно образование. През тези две години децата от различните етноси учат бъл език и когато постъпят в училище се обучават и усвояват материала с връстниците си от български произход. Работата на терен е най-важната, защото интеграцията е един дълъг и бавен процес", допълни Фандъкова.