"Повече НАТО" у нас поиска Плевнелиев (видео)

share

Президентът и върховен главнокомандващ Росен Плевнелиев подкрепи идеята за повече присъствие на НАТО у нас. Пред български журналисти в Брюксел в сряда, в отговор на въпрос дали България трябва да поиска повече присъствие на НАТО в нашата страна, президентът заяви "категорично да".

По неговите думи нашата страна е горд член на Северноатлантическия алианс и е видяла само добро от това членство. Видяхме икономически просперитет и повече сигурност не само в България, а и в региона, посочи президентът.

Светът преосмисля своята позиция и всички сме изненадани, защото не вярвахме, че ще бъде прекрачена граница, още повече от държава, която е велика ядрена сила и на това отгоре - която е постоянен член на Съвета за сигурност на ООН. Ако една такава държава прекрачи международните норми, трябва да си дадем сметка, че се намираме в съвсем друга ситуация. Затова България е длъжна да поиска повече гаранции, това ще ни донесе само ползи.

"Повече НАТО" означава по-силно сътрудничество, да специализираме, да посочим какво още можем да направим заедно - може да не са самолети, а запасен център за киберзащита, може да бъде нова програма за подобряване на способностите, поясни държавният глава.

Призовавам за пръв път на Балканите да се научим да работим заедно - България, Румъния и Турция да пазят заедно Черноморското пространство. По същия начин Румъния, България и Гърция да се опитат да подобрят сътрудничеството си. Докато много други държави вече го правят, България все още не е част от процеса на споделяне на отбранителни способности и интелигентна отбрана. Когато има криза, това може да допринесе с много сериозни ползи за България, тъй като можем да си зададем големия въпрос - как можем в тази ситуация да работим заедно с Румъния, Турция и Гърция, включително по отношение на службите, които трябва да дават адекватна информация, за да можем да реагираме, допълни президентът.

По повод срещата си с еврокомисаря по регионалната политика Йоханес Хан президентът съобщи, че неговият събеседник е изразил учудване от това, че при скорошно посещение на министъра на регионалното развитие Десислава Терзиева в Брюксел е повдигнат въпрос за ревизия на средства, които трябва да се предоставят на 67-те града, обект на бъдещо европейско финансиране.

Учудването на Европейската комисия идва от факта, че всъщност би следвало България да е наясно какво иска и да има интегрирани планове за развитие, не да преместваме средства, а да се изпълни планираното, поясни президентът. Той уточни, че през 2010-2012 г. ЕК е дала средства на всеки един от тези български градове, не за да бъдат "усвоени", а за да се направят планове и да не се чудим за какво ще бъдат похарчени фондовете на ЕС до 2020 година.

Уверих комисаря, че в годините, когато ние работихме в МРРБ, тези пари бяха дадени на тези градове, за да си направят плановете и да няма чудене, посочи Плевнелиев. Президентът съобщи, че Хан е изразил очакване нашата страна да бърза с усвояването на средствата и че ЕК би подкрепила големи проекти, които бързо да запълнят "нишата", отколкото много на брой малки проекти. В отговор на въпрос президентът посочи, че при вчерашния му разговор с еврокомисаря не е станало дума за възможно спиране на еврофондовете за нашата страна.

 

 

Водещи новини

Още новини