Земеделие, високи технологии, енергетика, строителство, управление на водите и здравеопазване са основните сектори, в които има голям потенциал за засилване на икономическите връзки на България с африканските държави Намибия, Алжир, Тунис и Нигерия.
Това стана ясно по време на двустранните срещи, които проведе президентът Росен Плевнелиев с министър-председателя на Намибия Хадж Гейнгоб, с премиера на Алжир Юсеф Юсфи, с президента на Тунис Монсеф Марзуки и с президента на Нигерия Гудлък Джонатан, съобщи прессекретариатът на държавния глава. Разговорите се проведоха в рамките на срещата на върха ЕС-Африка в Брюксел. Африканските лидери отправиха покана към българския бизнес да бъде по-активен и да се възползва от възможностите за инвестиции в техните страни. В миналото редица родни компании са реализирали множество проекти в Африка, допринасяйки по този начин за развитието на съответните държави. За редовно провеждане на заседанията на смесените комисии за търговско-икономическо сътрудничество настояха представителите на Намибия, Тунис и Нигерия. Така според тях ще се постави по-голям фокус върху реализацията на общи проекти и увеличаване на търговския стокообмен. България е била образователен център за африкански студенти, а сега част от завършилите у нас заемат ръководни позиции в своите държави. Страната ни продължава да бъде добро място за подготовка на специалисти, посочи по време на срещите президентът Росен Плевнелиев и призова да се използват възможностите, които България предлага в областта на образованието.
Да се търсят начини за доставки на природен газ от Алжир за страните от Балканите и Централна Европа чрез проекта за газопровод "Север-Юг", обсъди държавният глава с премиера на Алжир. Министър-председателят Юсфи посочи, че тази идея може да се реализира след 2019 г., когато Алжир планира да удвои добива на природен газ. Президентът на Тунис Монсеф Марзуки благодари за българската подкрепа за осъществяването на демократичния преход в страната чрез създаденото тунизийско училище за политика. По време на всички срещи беше посочено, че трябва да се стимулират повече двустранни посещения на министри, представители на регионите и местните власти, за да се активизират връзките на всички нива.