МВнР с позиция за държавната езикова политика в Украйна

share

На 23 февруари тази година Върховната Рада на Украйна отмени Закона за основите на държавната езикова политика, който предвиждаше възможността местните съвети да предоставят статут на регионален език на съответните малцинствени езици, ако дадена малцинствена група съставлява повече от 10 процента от жителите на населеното място.

Това се посочва в изявление на говорителя на Министерството на външните работи /МВнР/, получено в БТА, по повод на отменянето на закона. В съответствие с този закон, в някои райони на Бесарабия, където живеят компактни български общности /Арциз, Измаил, Болград/ българският език е приет за регионален.

Във връзка с отмяната на закона министърът на външните работи Кристиан Вигенин незабавно е разговарял с посланика на  Украйна в София и с посланика на България в Киев, посочват от МВнР.

Министър Вигенин е поставил въпроса и на днешната среща в Будапеща на министрите на външните работи на страните от Вишеградската група, България, Румъния и Гърция, на която всички участници са се съгласили, че това е стъпка в грешна посока, се казва в изявлението.

Настоящите политически лидери на Украйна трябва да демонстрират отговорност и стремеж към приобщаване на всички групи в украинското общество, при спазването на правата на човека и върховенството на закона. Въпросът ще бъде поставен отново от българска страна веднага след съставянето на ново правителство в Украйна, още повече че досега действащият закон е приет през 2012 г. в отговор на поет към Съвета на Европа ангажимент, се подчертава в изявлението на говорителя на МВнР.

Водещи новини

Още новини