Министърът на отбраната Ангел Найденов не е съгласен с критиката на ООН по отношение на бежанците, предава "Дарик".
"Не мога да се съглася с критиката, след като съм свидетел на всичко онова, което се полага като усилия от страна на българската държава да бъдат създадени условия за настаняване и подслон на бежанците, които да съответстват на всички изисквания и без да се пренебрегват възможностите, които в момента има страната", каза той.
Найденов коментира, че ще се търсят големи суми, които трябва да бъдат дадени както от българския бюджет, така и от европейските фондове, за да бъдат създадени условията, които заслужават чуждите граждани.
Военният министър каза, че все още не е окончателно одобрен проектът за ограда по българско-турската граница, което трябва да стане до 4 декември.
"Забавянето не се дължи на Министерството на отбраната, а на различни процедури, които трябва да бъдат осъществени по Закона за устройство на територията, които са ангажимент на МВР", каза още вонният министър.
Операцията за изграждане на защитна преграда по границата с Турция, бе наречена "Съвместни усилия - 2013" военните от сухопътни войски укрепиха 107 километра от пътищата.
Това е съоръжение, което ще бъде дълго 33 километра и ще бъде изградено с цел да се намали броят на тези, които нерегламентирано минават границата. Тя ще е висока 3 метра и ще отстои на 1 метър от държавната ни граница. Ширината на самата ограда ще бъде 1.27 метра. За нея ще са необходими 12 000 тона материали, 630 км бодлива тел, 20 000 ще бъдат колчетата, разположени по нейната дължина, ще са необходими и 4000 куба м. бетон.
В края на годината главният секретар на МВР Светлозар Лазаров каза, че ще предложи на политическото ръководство на министерството, преградата по границата между България и Турция да бъде удължена.