Заместник-председателят на ПП ГЕРБ Цветан Цветанов проведе работна среща в Брюксел с координатора на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в Европейския парламент Вероник Матю, заедно с българския евродепутат Мария Габриел и народния представител от ПП ГЕРБ Красимир Ципов, съобщиха от пресцентъра на ГЕРБ.
Цветанов запозна Матю с подробности за политическата ситуация в България от последните месеци, както и с действията на управляващите срещу водещи фигури от опозицията и мирните граждански протести. Матю определи като скандална забраната за напускане на страната, която прокуратурата на ложи на Цветан Цветанов. По думите й това е нарушаване на правото на свободно движение в Европейския съюз, а ситуацията в България по отношение на демократичните свободи е тревожна. „Зад забраната стоят по-скоро политически мотиви. Нямаме усещането,че България е правова държава“, подчерта Матю. Цветанов и Матю говориха и за ситуацията с протестите в Украйна, където гражданите настояват да бъдат продължени преговорите за партньорство с Европейския съюз. „Направихме паралел със събитията в България от последните няколко месеца. Българските граждани също излязоха да протестират срещу това, което се случва в страната и срещу правителството“, посочи Матю.
По време на разговора бяха обсъдени и перспективите за скорошно присъединяване на България към „Шенген“. Матю припомни, че имаше политическо решение присъединяването да се случи на два етапа, което беше подкрепено от френската делегация, но сега Съвета има някои резерви, които изобщо не са свързани с покриването на техническите критерии. „България е изпълнила техническите критерии. Сега обаче част от страните в Съвета искат да бъдат положени повече усилия в борбата с организираната престъпност и корупцията“, обясни Вероник Матю. Тя бе категорична, че когато Цветан Цветанов беше министър на вътрешните работи, положи неимоверни усилия за борбата с организираната престъпност, установи много добри контакти с Европол и американските служби, и наистина положи много усилия в борбата срещу престъпността. „Чувстваме, че усилията в борбата срещу организираната престъпност не са достатъчни, така че сега страните в Съвета са все по-малко склонни да пуснат България в „Шенген“, подчерта Матю. Темата за присъединяването на България и Румъния към „Шенген“ не е сред приоритетите на гръцкото председателство на ЕС.