Георги Първанов: Дата за изборите ще свали напрежението

булфото
share

Администрацията е скована от неяснотата, в която се намира ежедневно. Определянето на дата за предсрочни избори ще свали напрежението. Това каза бившият президент Георги Първанов в интервю за агенция "Фокус".

"Една от предпоставките за сваляне на напрежението, би било определянето на един относително ясен хоризонт в работата на парламент и на изпълнителната власт. Не се ангажирам с дата, защото тя трябва да бъде предмет на преговори между основните политически сили, но все ми се струва, че това ще свали напрежението, а това ще освободи много потенциал, енергия, ресурс и за работата на самото правителство. При тази обстановка, при картината, която виждаме от сутрин до вечер, от чиновника до министъра никой не се чувства уверен и свободен в действията си", казва Първанов.

Според него ако вчерашните митинги на БСП и ДПС и на ГЕРБ са сигнал за започване на предизборна кампания, това е грешка "защото в спорта трябва да планираш формата си така, че да си във върховно състояние за самия финал", и съответно ранният старт ще изчерпи участниците твърде рано. "Това премерване на митингите с платени автобуси, с квоти, които се спускат за изпълнение от общинските организации, създава илюзия за сила. Това може по-скоро да изостри напрежението, вместо да го успокои. От това правителството губи", допълни Първанов.

Бившият президент не вижда да стремеж за изход от ситуацията във върховните институции на държавата - нито от страна на държавния глава, нито от правителство. "Усещането е, че всички са се снишили в очакване бурята да отмине и това не се случва". Допълва, че сезонните затихвания на протеста "не са гаранция, че той може да отмре, напротив винаги ще се намерят поводи за провокации, за надигане на ново напрежение до момента, до който не се намери едно генерално работещо и успокояващо решение".

На въпрос къде вижда изходът от политическата криза в момента, той заявява: "Виждам го по начина, по който ние го постигнахме през 1997-ма година – с диалог. Въпреки напрежението, и с обединяване на основните политически формации, на институциите, около един пакет от идеи, маркиращи националното съгласие в тази критична ситуация. Давам си сметка, че сега нещата изглеждат по-различни, диалогът е взривен отдавна, но в същото време си представям до какво може да ни доведе другият възможен сценарии – негативният - с някоя тежка провокация и с проливане на кръв дори, да не дава Господ. Това може вече да направи нещата необратими и това противопоставяне да бъде не просто много остро, но и продължително".

"Когато всяка вечер виждаш от екрана или четеш, слушаш за едни безкрайни протести, това нагнетява чувството за несигурност в държавата. Разликата в сравнение с 97-ма година е, че тогава макар и на един по-късен етап, имаше политически сили, които оглавиха протеста, придадоха му някаква целенасоченост и това позволи и диалога, защото по-лесно се води диалог с политически ръководства, отколкото с една нехомогенна маса", допълва Георги Първанов.

Водещи новини

Още новини