Въпросът за сезирането на Конституционния съд (КС) е принципен; става въпрос не за Народното събрание и не за конкретното име; става въпрос за всички държавни институции – как назначават и как отзовават. Това заяви президентът Росен Плевнелиев пред български журналисти в Ханой, Виетнам, на въпрос за мотивите му да сезира Конституционния съд за решението на Народното събрание за избор на председател на ДАНС.
Направих това, което обещах, каза държавният глава. „Мотивите ми са публично изложени и се намират на сайта на президентската институция. Тук въпросът не е конкретен, за определен казус, или определено име; въпросът е принципен за една институция, каквато е Народното събрание. Държавните институции, като такива, включително и президентът, могат ли, когато пожелаят, да отзовават, при бих казал, доста неясни условия, когото са назначили. Мога ли аз да отзова назначените от мен конституционни съдии, когато пожелая? Може ли Народното събрание по същия начин да отзовава, когато намери за добре. Това е смисълът на въпроса. Нека всеки да се запознае с моите мотиви и аз съм убеден, че Конституционният съд ще реши”, каза президентът Росен Плевнелиев.
„Не може да има разлика между мотивите, които разписах и посочих много ясно, още през юни, когато КС беше сезиран по този казус, и сега”, допълни той.
На въпрос – защо точно сега са оповестени мотивите на президента за сезирането на КС за избор на председател на ДАНС, докато президентът е на държавно посещение във Виетнам, Росен Плевнелиев каза, че това е въпрос на процедура. „Държавният глава не отсъжда сам. Има Правен съвет, секретари, които отговарят с подписите си, за да може накрая държавният глава да сложи своя подпис. Процедурата отнема малко време; това е съвсем нормално. В президентската институция се отзовахме още по-отговорно, като поканихме външни консултанти, професори по конституционно право, преподаватели в различни университети. Самият аз съм присъствал на не една подобна среща, така че се отнесохме абсолютно отговорно”, каза Росен Плевнелиев.