700 хил. евро в брой е платил държавният глава Росен Плевнелиев за къщата си на Халкидики, показват документите от гръцката Агенция по вписванията, цитирана от ТВ7.
Още като строителен предприемач Росен Плевнелиев бързо се ориентира на имотния пазар при съседите в Северна Гърция и купува през 2007 г. земеделски имот с три едноетажни къщи в местността Амаксина до Уранопули - селище на третия ръкав на п-в Халкидики. Мястото е известно като провлака на Ксеркс, защото през малкото парче суша в древността са били пренесени с въжета корабите на персийския нашественик. Местността дава и прекрасна гледка към най-високия връх на Атон. След покупката новият собственик има право на подобрения само с дърво, бетон и керемиди. Не може да надвишава 400-те кв.м застроена площ, но той използва наклона на релефа и обединява трите къщи, като прави проходи за връзка помежду им.
Според местните имотът е купен много изгодно, защото тримата предишни собственици са имали разногласия и не са успели заедно да се договорят за по-голяма сума. Всеки от продавачите е бил индивидуално посещаван и убеждаван от адвокатите на Плевнелиев. Така те не знаят до последно кой за колко се пазари, а българският бизнесмен спестява при пазарлъка и 2% от цената на сделката, които би взел всеки местен брокер. Според документа Плевнелиев купува парцел от 5000 кв.м с комплекс от три приземни къщи с мазе и разгърната застроена площ от 400 кв. м.
Според записаното от нотариус Виргиния Хасапи Гагана "Продавачите приемат цената от 700 хил. евро, сума, която и двете договарящи се страни припознават като справедлива и равностойна и която е била предоставена изцяло от купувача, получена от продавачите в брой според съответните дялове на всеки един, преди и извън кантората, както изрично и безрезервно ми заявиха договарящите се". Ако продажбата е по банков път, всичко е прозрачно - в договора се посочва банковата сметка или сметки, по които са минали парите, номерът на чека, името на получателя и сумата, която му е преведена.
Не е ясно защо Росен Плевнелиев дава 700 хил. евро в брой за имот с три пъти по-ниска данъчна оценка от близо 230 хил. евро, както и защо след това плаща 64 581 евро данък за прехвърляне на имота, вместо да си купи двустаен апартамент в София.
Според юристи гръцките власти ще приемат свободно разплащанията в брой до края на 2013 г. Все пак парите за сделката може да са изтеглени на място от сметки на офшорните фирми на строителния предприемач в Кипър. Една от тези фирми - "Инокс", съществува и до днес, и от 2011г. е собственост на първата съпруга на президента - Вероника Плевнелиева.
Има и още един вариант - тези 700 хил. евро да са пренесени през границата. Точно през 2007 г. много удобно България променя валутния си закон. От средата на годината при износ на валута над 10 хил. евро е необходимо да декларирате пред митническите власти произхода на парите, получателя и предназначението на трансфера. В Агенция "Митници" трябва да заработи нарочен регистър на българи, които правят подобни сделки кеш в чужбина, но от митническата администрация си спомнят, че влизането в действие на регистъра се е забавило известно време. Така хем се спестява разрешение от БНБ за сделката, хем няма регистър на границата, в който да те впишат.
Като добавим и проверката на граничните пунктове, която за страните от ЕС най-често включва само предоставяне на лична карта, нищо не би могло чак толкова да затрудни бизнесмените, които искат да се разплатят в брой при съседите. Когато попитахме НАП как се следи произхода на тези пари, от приходната агенция тълкуваха йезуитски Валутния закон, като ни вкараха в хипотезата, че за страните от ЕС не е необходимо въпросното удостоверение, че сте платили данъци и осигуровки, и не дължите пари на държавата. Или с други думи, който не е решил да изнася пари кеш, само той не го е направил, се казва в разследването на ТВ7.
Плевнелиев броил 700 000 евро в брой за имот в Гърция
- 14.10.2013 | 11:48
- 7505