Депутатите обсъдиха промени в Закона за обществените поръчки. При дебатите по първо четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки, депутатът от ПГ на ГЕРБ Лиляна Павлова заяви, че това е законопроект, в който има опити за заобикаляне на прилагане на закона и задълбочаване на проблемите в сектор строителство.
„Създава се възможност за заобикаляне на закона. Дадена е възможност за директно разплащане от възложителя към подизпълнителя. Ако подизпълнителят не си е свършил работата, няма механизъм, по който той да бъде санкциониран”, посочи Павлова. Според нея с промените е възможно възлагане на поръчка без процедура. „Разширяването на рестриктивния режим, който сме прилагали, ще доведе до непрозрачно възлагане на поръчки. Има какво да се желае в главата за инвестиционното проектиране. Няма как да приемем законопроекта на първо четене. Трябва да се поработи по идеята на законопроекта, защото той има добри мотиви, но лошо изпълнение”, добави депутатът.
Депутатът от ПГ на Коалиция за България Мая Манолова допълни: „Отричате ли, че има голям проблем във взаимоотношенията на възложител, изпълнител и подизпълнители? Отричате ли, че този проблем трябва да бъде превъзмогнат чрез законодателни промени? Отричате ли, че има маса случаи, в които самият факт, че дадена фирма е близка до възложителя, е достатъчно основание, за да спечели дадена поръчка”. Според нея предложените промени са към повече публичност и прозрачност, повече контрол, подобряване на взаимоотношенията между възложител, изпълнител и подизпълнители. „Да кажете, че не приемате промените, значи, че искате лошите практики да продължат”, подчерта Манолова.
Депутатът от ПГ на Коалиция за България Филип Попов каза, че отказът от подкрепата е отказ на добрите намерения между първо и второ четене.
Депутатът от ПГ на ГЕРБ Лиляна Павлова заяви: „Проблем има, той трябва да бъде решен, но не се постига с този законопроект. Той създава дискриминационни моменти. Апелираме да се поработи по закона, да се направят сериозни изменения”.
Според вносителите най-голям брой възложители на обществени поръчки са болници. Те заявиха още, че в рамките на мандата на ГЕРБ този закон е променян 13 пъти и в момента промяната е наложителна. Според вносителите на промените ще се дадат гаранции между трите страни – възложител, изпълнител и подизпълнител при директното плащане.
Гласуването на законопроекта ще се проведе на утрешното парламентарно заседание.