"Смятам, че този форум е много полезен, защото чрез него започваме да влизаме в детайлите на различните оперативни програми, каза Зинаида Златанова, вицепремиер по еврофондовете и министър на правосъдието в Дискусия „Деветте европътя пред България до 2020: предизвикателства пред бизнеса“.
"Ако преди седем години стартирахме с много ентусиазъм и догонване на другите страни-членки, днес ние разполагаме с много натрупан опит.По оперативните програми имаме голям напредък, като "Околна среда", "Регионално развитие" и др. та са насочени и усилията ни", каза още тя.
"Предстои ни много работа, имаме ясно заявена ангажираност на всички институции, което ни дава надежда, че ще се справим, но Европейския съюз иска да види качество на реформите", каза Златанова.
Икономическият министър Драгомир Стойнев от своя страна каза, че именно тук е мястото, където се среща бизнесът и сега е моментът да се направи програма, която да е добра за страната, да се защити националният интерес. Как българският бизнес намира пътят към Европа. И добави, че заедно трябва да работим за просперитета на българската икономика.
"Българският бизнес има нужда най-много от технологична модернизация, но трябва да се види как нашите нужди се вписват в европейските приоритети. тази оперативна програма не е на българското правителството, а на българския бизнес. Ние трябва да опростим кандидатстването по проектите и да улесним усвояването на евросредствата. Трябва да се осигури повече директна подкрепа на българския бизнес. Трябва да насърчим и българския бизнес, като покажем какви ще са мерките за следващия програмен период", обяви Стойнев.
Той обърна внимание и на развитието на българския бизнес, като подчерта, че в момента в България има бизнес, който има доверие в правителството и инвестира, но това е само чуждестранният бизнес.
Стойнев отбеляза, че основната цел на правителството е да подобри този диалог с бизнес, тъй като според министъра - доверието се базира на диалог. Икономическият министър определи състоянието на българската икономика като „меко казано не е от най-добрите”.
Драгомир Стойнев даде за пример за стремеж към осъществяване на диалог с бизнеса именно подходът при подготвянето на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност”.
„Европа задава рамката на тези програми и нея ще я спазим, но пътят, по който ще минем, ще е пътят на българския бизнес”, подчерта Стойнев.
По думите му - въпросът, който трябва да си задава правителството при подготовката на оперативните програми е – „за кого работим? Трябва заедно да работим за просперитета на българската икономика, като Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност” е програма не на българското правителството или на българската администрация, а на българския бизнес”, посочи Драгомир Стойнев и отбеляза, че парите по тази програма трябва да се усвояват по най-бързият и правилен начин.
Министърът на икономиката и енергетиката подчерта, че от Брюксел са дали зелена светлина за това, че ще има средства по мярката „Технологична модернизация” по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност”.
„Въпросът не е да се биеш в гърдите пред избиралите, да се биеш в гърдите пред парламента за това, че си усвоил европейските средства. Въпросът е къде е ефектът за самия бизнес?”, коментира още министър Стойнев.