До края на годината у нас може да влязат от шест - до 10 000 бежанци от Сирия, съобщи пред журналисти днес Цветлин Йовчев - вицепремиер и министър на вътрешните работи, предаде БТА.
Ако броят на бежанците достигне до десет хиляди, грижата за тях ще струва на държавата 10 милиона и 100 хиляди лева, обясни той.
Сега през границата преминават средно 50-60 бежанци на ден, но ако се увеличи техният брой, например до 500 души на ден, може да се направи и палатков лагер. Теренът за такъв лагер е почти подготвен. В такава ситуация ще се търси помощ от Европейската комисия през еврокомисаря Кристалина Георгиева, ще се разполагат и фургони, добави Йовчев.
Министерският съвет има решение за осигуряване на два обекта за настаняване на още 350 бежанци.
Вероятно едно от тези места ще е в София. ДАНС и МВР са разработили методи как да действат в големи общности от бежанци от Сирия, за да се гарантира сигурността на страната, посочи министърът.
Масовото навлизане на бежанци от Сирия не е променило криминогенната обстановка към момента. Държавните органи обменят информация с международните структури, от които може да се търси помощ за справяне с проблемите на бежанците.
Ежедневно към тези структури се изпраща информация за местата за настаняване на хората и за състоянието на българската граница, допълни той. Вицепремиерът Цветлин Йовчев информира, че в понеделник, (9 септември), е имал срещи с двама еврокомисари, на които е обсъден проблемът с местата за настаняване на бежанци.
България е получила уверения, че ще получи техническа помощ във вид на експерти, които да организират посрещането на бежанци. Ще искаме и допълнително хора и технически средства при посрещането на емигранти, ако техният брой продължи да се увеличава. Търсят се начини за финансова помощ от Европейската комисия - България е получила апликационна форма за финансова помощ, тя още днес ще бъде попълнена и предадена в Брюксел.
Тази помощ няма да е голяма, защото бюджетът на Европейската комисия за тази цел е изчерпан, заяви Йовчев. България работи по проблема с бежанците и с Върховния комисариат по бежанците и с министерствата на външните работи на Гърция и на Турция за решаване на текущи въпроси.
Търсят се възможности да се осигурят още преводачи, защото у нас малко хора владеят арабски.
Чужденците, които нелегално преминават граница, извършват престъпление по Наказателния кодекс и подлежат на задържане. Трябва да се осигури процедура за получаване на статут за бежанец, която по закон е шест месеца, сега е намалена до три месеца и ще "падне" още, каза Йовчев.
Затварянето на границата е изключително крайна мярка. България ще направи всичко необходимо, за да изпълни ангажиментите си по много международни споразумения, свързани с хуманитарна помощ на бежанци. Ако се наложи, можем да затворим границата, но такъв вариант не се разглежда, допълни Йовчев.
Сега 3600 души са със статут на бежанец, от тях 1400 са от Сирия, уточни Цветлин Йовчев.