Маргарита Попова е срещу намесата ни в атака към Сирия

Булфото
share

Когато някой трябва да изтърпи наказание, вината трябва да бъде доказана. Това каза в интервю за предаването на БНР „12+3” Маргарита Попова, вицепрезидент на Република България. Тя допълни, че единна позиция по един възможен военен удар срещу Сирия е много трудно да бъде направена и в рамките на световната общност.

„Затова аз предпочитам да отговоря като жена и майка с един риторичен въпрос: няма в историята, или аз не познавам случай, в който една жена, една майка да е съгласна с това където и да е по света да има война. Затова аз като политик, като жена, като майка, като човек с особена чувствителност, създал живот, грижещ се за живот, казвам, че това е човешко безумие и на никаква цена не подкрепям и не бих подкрепила такъв изход.

В същото време веднага казвам, че за нарушения от типа на тези, за които се говори – за употреба на отровен газ в Сирия, наказанието трябва да бъде категорично и много строго. Като бивш прокурор веднага бих допълнила, че когато някой трябва да изтърпи наказание, вината трябва да бъде доказана. Но война не. И на мен затова ми се струва, че нашата държава, отчитайки националния интерес; отчитайки това, че ние сме много близо; отчитайки това, че при нас последиците ще бъдат много по-различни в сравнение с държави, които са много по-далеч; отчитайки това, че аз като държавник в момента и като човек искам да кажа, че работя за държавата и в момента на този пост моето задължение е да закрилям народа си, да закрилям децата, бих искала да кажа, че не ми се иска и не мога да подкрепя евентуална позиция на държавата да се включи в каквато и да било коалиция за военна намеса”, каза още Маргарита Попова.

Нашите сънародници и съграждани зад граница са безценен капитал, каза Попова. Тя добави още, че те имат пред себе си задачата да се интегрират в различни обществено-икономически и политически условия.

„Днес българските общности зад граница казват – ние не искаме българската държава да ни пише стратегии, които не разбираме. И никак не искаме българската държава без нас да сътворява подобни стратегии.” Вицепрезидентът каза още, че в Брюксел е била първата световна среща на българите в рамките на ЕС. В нея са заявили участие българи от всички континенти.

„Изработихме един кратък меморандум, в който българските общности зад граница казаха, че искат да помагат, за да изградим една интегрирана, модерна политика в областта на образованието, в областта на културата, в областта на съхраняване на българската национална идентичност”, добави в заключение Маргарита Попова.

Водещи новини

Още новини