Да си дадем отговор на въпроса имаме ли реална фискална стабилност. Това каза от парламентарната трибуна министърът на финансите Петър Чобанов по време на обсъждането на актуализацията на бюджета.
Актуализацията се прави, за да се превърне държавата в предвидим партньор в отношенията си с бизнеса, заяви той. Да не влезем отново в приемането на лобистки закони. Резерви за по-добро управление на ликвидността. Фискалната политика на Дянков през 2009 година: имахме фиксиране в едно ниско число на дефицит, но тогава не бяха взети предвид конкретни ангажименти, които трябваше да се разплатят. Тогава също имаше актуализация на бюджета и това сега е един от основните съвети към нас - да не правим актуализацията толкова рано, каза Чобанов.
Нашата идея да я направим е, за да стъпим на една по-твърда основа, за да направим бюджет 2013. При Дянков се направи актуализация на бюджет 2010 в много по-голям размер, отколкото го правим ние сега. Бяха повишени здравните вноски, а резервът беше прехвърлен в общия бюджетен кюп и беше похарчен за текущи разходи. Заради това и не се направи реформата в здравеопазването. Замрази се процесът на фискална децентрализация. През 2009 г. дългът е 9 340 000 000 лв., в края на управлението на ГЕРБ е 13 млрд. лв. За последните години дългът бележи увеличение от 3.7 млрд. лв., а фискалният резерв намаля с 4.4 млрд. лв.
Сериозна част от критиките са, че ще бъдем много разточителни заради този един милиард евро дълг. Нарекоха ни крадци, чуха се всякакви критики, заяви финансовият министър. По думите му 9 милиарда и 340 милиона е бил дългът през 2009 година. Опасност да повторим гръцкия, испански или други сценарии няма, успокои Чобанов.
Колко е новоемитираният дълг по време на управлението на ГЕРБ, попита финансовият министър и сам си отговор, че 1,3 милиарда лева е бил през 2009 година, 1,7 - през 2010, а 3,350 милиарда е пикът през 2012 година.
Общата задлъжнялост на държавата не се променя, след като вземем парите, успокои министърът. Ние не вземаме един милиард, за да ги откраднем. Дори да искаме, не можем да ги откраднем, каза Чобанов и обясни за какво точно ще бъдат изразходени парите. Нивото на фискалния резерв за нас е много важно, то е по-важно дори от дълга. Този един милиард лева ще постъпи във фискалния резерв, обясни Чобанов.
Както анализите показват, влиянието на досегашната финансова политика върху икономиката беше проциклично. Частният сектор се докара до невъзможност за правене на инвестиции. Невръщането на ДДС води до допълнителна тежест на бюджета.
Министерските ведомства идеттифицират нужди за над 600 милиона лева. Ще се наложи на министерства и ведомства внимателно да преценят своите разходи. Има нужда от допълнително финансиране в много сектори, много са поетите ангажименти.