Петър Стоянович: Слагам българския Лувър в честни ръце

Булфото
share

Няколко месеца работех с екип и в обстановка, в която всеки имаше възможност да се изяви. Това каза художникът Светлин Русев на пресконференция днес за новия национален музей, който се подготвя. По думите му музеят трябва да развие едно съвременно отношение към изкуството.

В хода на няколкомесечни обсъждания се е родил проектът, обясни Светлин Русев. Основният проблем е да се реши дали това ще е национален музей или национална галерия, каза той и добави, че ще е трудна задачата на Министерството на културата.

Запознавайки се с проблемите на т.нар. Лувър. И в сферата на културата наследството, което получихме, не е леко. Това заяви министърът на културата Петър Стоянович. Той каза, че в момента най-важният проблем е да бъде спасена идеята за българския Лувър, преди да бъде изграден. Все още не е ясно дали ще има един или двама директори в този музеен комплекс. Нужни са и служители, които да са обучени тъкмо в тази работа.

В сградата ще се работи от южната страна с частичното финансиране, защото от другата страна е завевдението "Планет", което заради предишното министерство на културата "се е бетонирало там". Договорът, който е подписан със заведението, няма клауза да бъде развален, а той е за 10 години и за 3 хиляди лева на година.

Предишният министър на културата гореше от желание да пререже една лента. Той щеше да открие половината от най-големият културен проект на България, без да се знае вътре какво ще се излага, заяви д-р Стоянович.

Бъдещата Национална художествена галерия и музей ще се състои от 2 основни секции - за българско и за чуждестранно изкуство. Министърът каза, че засега разговорите с "Планет" са безрезултатни, но дори и да не доведат до резултат, ще се ремонтира останалата част от сградата.

Персоналът и уредниците трябва да бъдат обучени. Проблем е и влагата. Според реставраторите се изисква време, за да бъде решен.

"Аз на себе си не мога да спестя елементарното човешко чувство на срам", каза министър Стоянович, след като заяви, че е горд да работи в правителството на Орешарски. Срам го е от действията на предшествениците му. Няма проблем дали аз или някой друг е на този пост, важен в музеят, с който България да се гордее. Приемствеността в България я няма, обясни министърът. Трябва да се постигне достатъчно допълнително финансиране в няколко сфери.

Голяма част от исканията на протестиращите са изключително интересни, справедливи и в голямата си част спасителните мерки на плана „Орешарски” отговарят на тези изисквания, каза Стоянович в отговор на въпрос как ще коментира протестите в страната. Министърът допълни, че в лицето на това експертно правителство, в частност в Министерство на културата, обществото, журналистическата общност и неправителствените организации могат да разчитат, че ще имат една пълна прозрачност както на дарения и на финансиране, така и на диалог.

„Доказателство за това е нашата работа по Националната стратегията за култура, където за пръв път от много дълго време неправителствените организации в деня, в който го поискаха абсолютно целия наръч от документи, материали, включително и за европейско финансиране, бъдещи програми, им бе предоставено”, каза още д-р Стоянович. Той посочи, че всичко онова, което се полага и трябва да се случва в една европейска държава, като общуване между изпълнителна власт, гражданско общество и неправителствени организации не само ще бъде спазвано зорлем, а ще бъде докарано до степента на един степента на пълноправен двустранен диалог.

Водещи новини

Още новини