Мутафчиев: БСП няма да подкрепи искането за импийчмънт на президента (обновена)

share

Три пъти колкото е депутатската заплата за една година е получила като екстра директорката по концесиите в Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Става въпрос за Емилия Фачева, която е директор на дирекция „Концесии и контрол върху дейността на търговските дружества и държавните предприятия" в Министерството на транспорта.

Възнагражденията на Фачева са в размер на 90 000 лева за 2012 година, обяви на пресконференция в Пловдив депутатът от Коалиция за България Петър Мутафчиев, цитиран от 24 часа. Депутатът Мутафчиев смята, че действително има практики в министерството, в които за участие в комисии се получават допълнителни възнаграждения, но това са много пари и даде пример, че това е три пъти депутатска заплата за една година. Възможно е Фачева да е участвала в много комисии, но все пак това е недопустимо, заяви той. Според него по този именно начин е бил защитаван държавният интерес при концесиите. Петър Мутафчиев ще изиска информация по случая и да му бъде потвърдено колко точно е получила Емилия Фачева.

Пак според пловдивския депутат концесията на Централна гара в Пловдив е пример как не са били зачитани интересите на държавата при осъществяването на концесионните сделки. Мутафчиев даде пример и с пристанище Несебър. През последните години държавата е вложила 2 милиона и 400 хиляди лева в пристанището, а след това го е обявила на концесия. Тук явно липсва интересът на държавата, смята депутатът.

БСП няма да подкрепи искането на "Атака" за импийчмънт на президента, въпреки неумерените и неуместни изказвания на Росен Плевнелиев напоследък, каза още Мутафчиев. По думите на депутата, не трябва да се стига до конфликт между институциите. Трябва да има стабилност в държавата. Всеки, който цели хаос и иска отново в „мътна вода да лови риба и да прокарва своите бизнес интереси, срещу което народът стачкува”, иска да дестабилизира държавата. Една дестабилизация няма да е в интерес на българските граждани и не трябва да се върви към подобен ход. От своя страна президентът също трябва да се изказва по-умерено и по-отговорно. В последно време той допусна много грешки. Именно по тази причина хората сами започнаха да събират подписи за отстраняването му.

Петър Мутафчиев смята, че наистина е трудно де се работи под натиск отвън. Най-важното сега е диалогът, затова и правителството и парламентът трябва да направят така, че да има пряк диалог с представители на обществото. Само диалогът може да стабилизира държавата – държавните институции и чак тогава може да се върви към конкретни решения с ясно формирани промени на конституцията и законодателството. Без опозиция също се работи трудно, каза Мутафчиев. Популизъм е от страна на ГЕРБ да не идват на работа, а да гледат отстрани Народното събрание. Разочарован съм и от европейската десница, която обвинява правителството, че е подкрепяно от националисти, каза още депутатът. Същите тези националисти гласуваха всички закони с ГЕРБ две години и половина, добави Мутафчиев. Без участието на депутатите от ГЕРБ не може да стане промяна в Конституцията и системата на управление, каквито заявки се чуват отвън. Това може да стане само с консенсус - както политически, така и обществен, каза Мутафчиев. Каквото и Велико народно събрание да бъде свикано, не може да стане промяна на системата без дебат и консенсус.

Водещи новини

Още новини