Моя отговорност като държавен глава e да продължа да търся диалог и консенсус за намирането на изход от днешната политическа криза в България. Вярвам, че ситуацията налага подобно отговорно отношение и от страна на всички институции, и от лидерите на политическите партии. Това заяви президентът Росен Плевнелиев, който прие на "Дондуков" 2 министъра по европейските въпроси на Великобритания Дейвид Лидингтън, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Държавният глава подчерта, че след 20 дни на безпрецедентни протести най-доброто решение е политиците да протегнат ръка към гражданско общество и да се вслушат в отправените ясни послания. Росен Плевнелиев бе категоричен, че представените в 42-то Народно събрание партии трябва да положат усилия и да се обединят в търсенето на общи решения, които да отговорят на очакването на гражданите за прозрачност и справедливост при решаването на въпроси като промяната на Изборния кодекс, реформите в енергетиката и сектор „Сигурност“.
Дейвид Лидингтън подчерта пред Росен Плевнелиев подкрепата на Великобритания за поведението и активната конструктивна роля на президентската институция в България в настоящата кризисна ситуация. „България има интерес от още по-тясна интеграция със своите партньори в сферата на сигурността“, заяви държавният глава по време на срещата и отбеляза приноса на Великобритания за осъществения напредък в реформата на сектор „Сигурност“ у нас. Британска подкрепа и готовност за споделянето на опит от специалисти в сферата на вътрешните работи и сигурността изрази министър Лидингтън.
Обща бе оценката, че България и Великобритания споделят общи позиции по редица въпроси в европейския дебат за бъдещето на енергетиката и усилията за намаляване на парниковите емисии. Росен Плевнелиев отбеляза решимостта на страната ни да продължи модернизацията на своята атомна електроцентрала в Козлодуй, както и да реализира потенциала на интерконекторната връзка между България и Гърция за доставка на каспийски газ. „Готовността на Азербайджан да доставя газ за България дава гаранции за енергийна диверсификация и повишаване на конкурентоспособността на българската икономика“, отбеляза Росен Плевнелиев.
Съществуващите в момента трудови ограничения за български граждани във Великобритания ще отпаднат през 2014 г., в съответствие със законовите изисквания, потвърди по време на срещата Дейвид Лидингтън. Той подчерта пред президента Плевнелиев, че социалната система на Великобритания е в процес на реформа, но промените по никакъв начин няма да създадат дискриминационен режим спрямо гражданите на отделните държави-членки на ЕС. „България ще настоява за принципна позиция на своите европейски партньори, която да отчита факта, че българските граждани не представляват заплаха както за трудовия пазар, така и за социалните системи на държавите в Европа“, отбеляза президентът.
Държавният глава и министър Лидингтън потвърдиха подкрепата на България и Великобритания за процеса на разширяване на ЕС. Обща бе оценката, че присъединяването на Хърватия към Съюза и постигнатото споразумение между Сърбия и Косово са добри примери и създават благоприятни предпоставки за реализацията на европейската перспектива за страните от Западните Балкани. „Очакваме конструктивно отношение и конкретни действия и от страна на Република Македония за развитие на добросъседските отношения с България, което да даде нов тласък на процеса на европейска интеграция“, подчерта още българският държавен глава.