Цачева: Когато има пазители на българщината, бъдещето ще е по-ясно и светло

share

Оптимист съм и знам, че когато има пазители на българщината като вас, бъдещето ще е по-ясно и по-светло. Това заяви тази вечер Цецка Цачева, председател на 41-вото Народно събрание, пред музейните специалисти в Плевен, предаде БТА.

Цачева взе участие в честването на 110-годишнината от началото на музейното дело в града. 

Тя подчерта, че трудът на музейните работници е творчески и те заслужават благодарността на обществото за това, че съхраняват паметта му, която трябва да се предаде на децата и внуците ни.

Нели Дакова, временно изпълняващ длъжността директор, посочи, че България може да се гордее в съхранената в Плевенския музей праисторическа идолна пластика от село Телиш, чиято колекция "Богини на трона" е най-голямата в света от петото хилядолетие преди Христа - символ на плодородие и благоденствие.

Изключителна ценност е и Вълчитрънското златно съкровище, показано в експозицията с уникално копие, което е най-ранно и най-голямо със своите 12 кг 750 гр. То и до днес е една от неразгаданите тайни на траките, без аналог в световната история, каза Дакова. По думите й, за Плевен и страната ни е гордост римската бронзова пластика, както и запазената до днес автентична порта на Никополската крепост, в която цар Иван Шишман е дал последния отпор срещу османските завоеватели.

На тържеството беше отбелязано, че Регионалният исторически музей в Плевен е един от най-големите в страната с експозиционна площ от 8000 кв.м., в която са показани над 6000 културни ценности, а 255 000 се пазят във фондовете му за поколенията.

Кметът на Плевен проф. Димитър Стойков подари на музея наградата "Шафар", присъдена на община Плевен от организацията "Шалом" за приноса на града за спасяването на българските евреи.

Водещи новини

Още новини