Борисов: Европа оцени решителността ни при провеждането на реформите

Булфото
share

Това каза премиерът Бойко Борисов в зала „Изток” на парламента.


„Ще изчета целия доклад, защото има медии, които си позволяват преди да е излязъл официално, да пускат обявления, които не отговарят на истината. Ще чета бавно, за да чуете какво пише”, каза той.

Премиерът събра всички 117 народни представители от ПГ на ГЕРБ.


„Механизмът за сътрудничество и проверка бе създаден при присъединяването на България към ЕС, за да се помогне на страната да създаде безпристрастна и ефективна съдебна система. Това е национална задача. За изпълнението е необходимо правителството да приложи основните закони, а съдебната власт да промени практиките си, за да ги приложи, както е необходимо”, се посочва в доклада.


„Вече говорих с главния прокурор, така че сме се разбрали какво трябва да правим и се върви в крак с препоръките”, увери Борисов.


„Понякога механизмът бе оспорван, но по настоящем той допринася за насърчаването на промените в положителна посока и ние стоим абсолютно зад това. Българското правителство проявява решимост при провеждането на реформи. Акцентът бе изместен върху прилагането на законите за последните 5 години”, каза Борисов, прочитайки текстове от доклада.


Премиерът добави, че в него пише, че през лятото на 2012 г. ЕК ще извърши цялостна оценка за прилагането на механизма. „Настоящият доклад съдържа серия от конкретни препоръки, с които България да се подготви за тази цялостна оценка”, пише още в него.


Борисов заяви, че след три месеца ще бъдат направени някои промени, по отношение на закона за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност, който бе отхвърлен в парламента. „Ще очаквам от ПГ на ГЕРБ много мощно да го подкрепи. Подготвени са и изменения в Закона за обществените поръчки и вече има видим ефект от осъществения от ВСС мониторинг по високите етажи на властта”, заяви премиерът.

"Отчетността на съдебната власт продължава да буди сериозно безпокойство. Надявам се, че хората от съдебната власт отговорно ще прочетат дума по дума и ред по ред доклада, за да установят и те критиките, които ЕК отправя”, добави Борисов.


Той каза, че никой не може да коментира обективността на доклада, запознавайки депутатите от ПГ на ГЕРБ с главата „Борба с организираната престъпност”.

В нея се посочва: „След последния годишен доклад на Комисията българските власти последваха препоръките на Комисията и изготвиха планове за засилване на отнемането на имущество. Съвместно със Съвета на Европа бе изготвен нов законодателен акт, който обаче бе отхвърлен от парламента. В предложението се предвижда имуществото да се отнема независимо от наличието на наказателна присъда. В него се предвижда също така извършването на ex-officio проверка на имуществото на високопоставени служители и политици. Необходимо е България спешно да продължи работата по приемането на това законодателство за отнемане на имущество въпреки неотдавнашните пречки в парламента. Все още са налице други слабости при отнемането на имущество, които трябва да бъдат отстранени. Имуществото трябва да бъде описано и обезопасено в ранните етапи от разследването, преди да може да бъде скрито или преместено. За тази цел трябва да има ефективно сътрудничество между комисията за отнемане на имущество, финансовите институции, административните органи и прокуратурата, включително съвместните екипи”

Водещи новини

Още новини