Ройтерс: Борисов не направи много за жизнения стандарт на българите

Булфото
share

България се опитва да пришпори своята малка и отворена икономика след дълбоката рецесия, но протестите срещу строгата фискална политика и ниския стандарт на живот принудиха дясното правителство да подаде оставка, коментира агенция Ройтерс в свой материал за политическите рискове в България.

Продължилите близо три седмици протести, понякога съпътствани от прояви на насилие, първоначално бяха предизвикани от високите цени на електричеството. И преди да подаде оставка правителството започна процес по отнемането на лиценза на чешката компания ЧЕЗ,с което породи въпроси относно инвестиционния климат в най-бедната страна от ЕС. Досегашният премиер Бойко Борисов държеше здраво юздите на фискалната политика, но не направи много, за да подобри жизнения стандарт, който е по-малко от половината на средния за ЕС.

Очаква се през май да има предсрочни избори, като разликата между ГЕРБ на Борисов и социалистите е минимална. Който и да спечели, със сигурност ще трябва да сключи коалиционно споразумение с по-малка партия. Борисов бе хоспитализиран заради високо кръвно налягане след своята оставка, което засили усещането за политическа безизходица, отбелязва агенцията.

Инвеститорите се надяват човекът, който ще оглави временното правителство, да е опитен професионалист, за да се поддържа фискалната дисциплина. Друг въпрос е кой ще спечели предсрочните избори. Наличието на повече партии и дългите преговори за сформиране на коалиция изглеждат почти сигурни. Ако ГЕРБ спечели изборите, ще има допълнителен натиск за възобновяване на икономиите.

Колкото до икономиката, Европейският съюз прогнозира ръст от 1,4% през тази година, но това няма да подобри живота на повечето българи. В материалът се отбелязва, че икономическият ръст през 2009 година е бил между 6 и 7%.

Друг сериозен проблем за страната е как ще се справи с корупцията и организираната престъпност, които допълнително отблъскват инвеститорите, намаляват растежа на икономиката и отлагат членството на страната в Шенген. България за 20 години не успя да се справи с разкриването на над 100 поръчкови убийства, допълва агенцията.

Водещи новини

Още новини