Кунева пред австрийски вестник: Демокрацията ни е заложена на карта

Булфото
share

"Нашата демокрация днес е заложена на карта" - под това заглавие австрийският вестник "Стандард" публикува интервю с ръководителката на движение "България на гражданите" Меглена Кунева.

"Не вярвам на заговори и подобни теории. Това, което виждам на улицата, е еднозначен гняв. Народните протести и икономическата мизерия свалят второ българско правителство след правителството на Жан Виденов през 1997. ГЕРБ и Бойко Борисов се опитват да представят нещата така, сякаш другите партии са искали оставката му и той е отстъпил. Но не е вярно. Той подаде оставка заради протестите на улицата", цитира австрийското издание Кунева.

По-нататък в интервюто си Кунева се спира на тежкото икономическо положение в България, международния й рейтинг и погрешната политика на правителството на Борисов, която според Кунева с нищо не е допринесла за повишаване на доходите на гражданите. Тя обръща внимание на факта, че не единствено бюджетната дисциплина е важна за икономическия просперитет, но и начинът, по който се разходват обществени средства, както и условията, които се предлагат на инвеститорите, съобщава БТА.

Как можахме да допуснем да загубим над 100 000 предприятия, пита Кунева. Това няма нищо общо с бюджетната дисциплина. Тук става дума за корупция, която обслужва монополите в страната, както и за непрозрачни конкурси за обществени поръчки. Двата случая за самозапалване по време на протестите в България тя обяснява с нежеланието на управниците да чуят гласа на хората. Демокрацията е заложена на карта, хората са отчаяни, не могат да си плащат сметките, да си купят храна, да издържат семействата си. Нямат надежда, допълва Кунева.

На въпроса за грешките, допуснати в приватизацията на пазара за електроенергия през 2005 година, когато и Кунева е участвала в правителството, ръководителката на движение "България на гражданите" отговаря: "Избрахме ЧЕЗ, ЕОN и EVN - и трите фирми инвеститорки работят много добрe в други държави, нали? Въпросът е какво е направила държавната агенция за регулиране на пазара. Това, от което имаме нужда, е либерализация, при която клиентите могат да избират между различни доставчици на енергия."

Водещи новини

Още новини