Бойко Борисов настоява в Брюксел за допълнителни 120 млн. евро

share

България ще настоява за увеличение на средствата по кохезионна политика, така че да получим европейско финансиране в размер на около 140 евро на глава от населението за периода 2014-2020 г., съобщава в. Монитор.

Това стана ясно вчера малко преди старта на преговорите за новата 7-годишна финансова рамка на ЕС, в която се включи и премиерът Бойко Борисов. Еврокомисията обмисля да наложи таван на получаваните от страните средства в размер на 2,4% от техния БВП. Българското правителство обаче се надява да се пребори таванът да може да се вдига за страни, които отговарят на специфични критерии като ръст на икономиката и фискална дисциплина. Това би ни помогнало да получим евросредства в размер от 2,7 до 3% от брутния ни вътрешен продукт. За миналата година той е 75,3 млрд. лв. Грубите сметки показват, че при въвеждане на по-ниския таван ще получим около 0,92 млрд. евро, или 125 евро на човек. При по-високата летва сумата се вдига до 1,04 млрд. евро, което прави 140 евро на глава от населението.

 „Парите за България няма да бъдат намалени. В най-лошия случай ще останат същите. Очаквам да получим малко над един млрд. евро”, коментира пред „Монитор” министърът по еврофондовете Томислав Дончев. Зам.-министърът на външните работи Иван Найденов пък обясни, че се прави всичко възможно да се увеличи сумата за страната ни. „Досега няколко пъти сме изразявали несъгласието си с тавана от 2,4% от БВП, искайки увеличаване за по-бедните, но дисциплинирани страни членки на ЕС. Такова вдигане се обсъжда, но само за онези страни, които са отчели икономически ръст от минимум 1% през последната година”, поясни Найденов.

Не сме единствените недовлни. Съгласно последното предложение, което председателят на ЕС Херман Ромпой представи преди месец, средствата в общоевропейския бюджет би трябвало да бъдат намалени с около 80 млрд. до 953 млрд. евро, като това ще засегне не само кохезионната политика, но и всички останали програми.

Първоначално Еврокомисията имаше намерение да не орязва бюджета, но страни като Великобритания, Германия, Франция, Холандия и Дания отказаха да приемат подобен вариант. Това принуди полския премиер Доналд Туск спешно да посети Берлин и Париж в опит да ги убеди да не съкращават драстично парите за кохезия. Премиерът на Унгария Виктор Орбан скочи, че европарите му ще намалеят с около 30%, а румънският му колега Виктор Понта заплаши, че може да наложи вето.

„Перспективите да се намери решение още тази седмица изглеждат слабо вероятни”, констатира зам.-министър Найденов. Премиерът Борисов е освободил почивните си дни, за да остане до края на седмицата в Брюксел, ако преговорите се проточат. В случай че до края на седмицата не се постигне консенсус, ще има нова среща, вероятно в началото на следващата година. А ако премиерите на 27-те страни членки на ЕС не се разберат и тогава, се обмисля и вариантът за едногодишен бюджет, индексиран с инфлацията за 2012 г.

Водещи новини

Още новини