Парламентът ще разгледа откриването на нова процедура за избор на съдия в Конституционния съд. До тази стъпка се стигна, след като в края на миналия месец депутатите избраха Анастас Анастасов и Венета Марковска от квотата на Народното събрание.
Около името на Марковска обаче се появиха съмнения за търговия с влияние и така се стигна до безпрецедентен правен казус. Президентът Росен Плевнелиев напусна церемонията по полагането на клетвите точно преди Марковска да встъпи в длъжност и така осуети заемането й на място в Конституционния съд.
Казусът се заплете още повече, тъй като само няколко минути след като клетвата й беше осуетена, Венета Марковска заяви, че няма да се откаже от поста. Независимите депутати, които я издигнаха, пък казаха, че тя щяла да си подаде оставката, след като положела клетва. Освен това те отчетоха постъпката на президента като противоконституционна, защото пречела на волята на парламента.
След като няколко дни управляващите обсъждаха как да излязат от патовата ситуация, правната комисия в парламента реши да се пристъпи към нов избор на конституционен съдия от квотата на Народното събрание на мястото на Венета Марковска.
Правната комисия реши още да се съкратят сроковете и от 22 до 30 ноември да се приемат отново номинации за конституционен съдия. Освен това, за разлика от ситуацията със сигнала за Марковска, депутатите решиха, ако получат дори анонимни сигнали за новите кандидати, да ги разследват, преди да гласува парламентът.
Преди два дни самата Венета Марковска съобщи, че подава молба за пенсия. Днес на заседанието си членовете на ВСС трябва да приемат съответното решение.