Астрономи канят на мач отбора на Борисов, за да изкарат пари за "Рожен" (видео)

share

В опит да привлекат общественото внимание към опасността от затваряне на Националната астрономическа обсерватория "Рожен" и в желанието си да намерят финансиране, астрономите от обсерваторията подеха нетрадиционна инициатива: сформираха футболен отбор и поканиха на благотворителен мач "Бистришките тигри" - тима, в който играе премиерът Бойко Борисов, пише "Дневник".

От два дни в YouTube се върти клип, в който един от астрономите - Янко Николов, разказва за идеята чрез участие във футболни срещи, той и колегите му да събират пари, за да подпомагат дейността на обсерваторията и да избегнат спирането на апаратурата и затварянето на съоръжението.

Обсерваторията е най-голямата в Югоизточна Европа. Още в средата октомври стана известно, че тя за поредна година е заплашена от затваряне заради сериозен недостиг на средства. Тогава от БАН обявиха, че за нормалното функциониране на съоръжението през тази година не достигат около 250 хил.лв. В края на октомври, заради изчерпания бюджет, директорът на Института по астрономия при БАН Таню Бонев нареди заплатите на служителите да бъдат орязани с 40%, за да не се пристъпи към затваряне.

Астрономите неколкократно предупредиха, че ако се стигне до затваряне на обсерваторията в началото на декември, това означава спиране на електрониката, която може да се повреди необратимо и прекратяване на наблюденията. Отделно стои въпросът с опазване на скъпото оборудване - охрана няма да има, защото не може да й се плати, а астрономите така или иначе ще останат почти без заплати.

Полушеговитият начин да привлекат внимание е част от кампания за дарения, която от няколко седмици се разпространява чрез медии и социални мрежи. Сега "Роженските мечки" се надяват "Бистришките тигри" да приемат предложението им за двубой и с парите от билети и телевизионни права да си допълнят липсващия бюджет. Янко Николов уверява, че тренировките на отбора, съставен от млади учени и докторанти, са през деня, а наблюденията на звездите са нощем, затова футболът няма да повлияе на работата им като учени.

Плахи индикации, че правителството може и да се съгласи да плати липсващите 250 хил. лв. идват в последните дни. В неделя премиерът Бойко Борисов заяви, че обсерваторията на Рожен "всяка година затваря и досега не е затворила", поради което не бил обезпокоен от тази информация.

Днес директорът на обсерваторията доц. Таню Бонев каза, че в сряда е поканен да участва в заседанието на Министерския съвет, на което сериозно да се обсъди как да се решат хроничните проблеми на обсерваторията. Надеждата му е държавата да отпусне средства, защото от кампанията за дарения до края на миналата седмица са събрани едва 1500 лв., пише още изданието.

"Не може една национална институция да разчита на дарения", коментира доц. Бонев. Той разказа, че последните три години са "критични" за оцеляването им, тъй като в края на всяка постоянно се натрупват дефицити. Причината е намаление на общата сума за БАН, в която влиза и финансирането на обсерваторията.

Бюджетната им субсидия не се променя особено – до около 700 хил. лв., но разходите им растат. "През тази година например имаше сериозно увеличение в цената на тока. И ако за миналата месечна зимна сметка е била около 20 хил. лв., сега тя ще е още по-висока", обясни той. По думите му, ръководството е говорило с разпределителното дружество "ЕВН България" когато пристигне октомврийската сметка да се преговаря за разсрочване.

Парадоксално е, но в момента обсерваторията има пари – от различни международни програми и конкурси. Те обаче могат да се използват само за определени проекти, не и за заплати или текущи ремонти. Заради тежкия сняг миналата година козирка на една от сградите се е срутила – пари за ремонт няма, така че астрономите са се справили с подръчни средства, като са закърпили с тенекии, за да не тече.

На този фон текат наблюдения на звезди, мъглявини и планети, регистрират се научни открития и се печелят проекти за международно сътрудничество.

Доц. Бонев обясни, че отдавна настояват финансирането на обсерваторията да се отдели от това на БАН и да премине на отделен ред в държавния бюджет, като на институция от национално значение. Засега резултат няма. За последните три месеца на годината астрономите ще получат намалени заплати, при условие, че наскоро стана печално известна обява за работа в "Рожен" - за специалист с поне два чужди езика и брутна заплата от 364 лв. на месец. Последното полу-затваряне на обсерваторията е направено през кризисната "Виденова" зима (1996-97 г).

В обръщението си от видеото Янко Николов напомня, че само на последната олимпиада по астрономия в Южна Корея България е получила шест медала. Той не е съгласен, че няма икономическа полза от обсерваторията, при условие, че районът около Рожен привлича толкова туристи. Ако обаче научното съоръжение затвори, всички български астрономи трябва или да последват заминалите си за чужбина колеги, или да започнат друга работа.

Водещи новини

Още новини