Знакови бизнесмени са били агенти на бившата Държавна сигурност

share

Собственикът на "КАРАТ С", който е и председател на Асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт, Миролюб Столарски, е бил агент Митко на Държавна сигурност. Той е сътрудничил на второ, трето и осмо управление. Вербуван и регистриран е през 1988 година. Това пише в решение на Комисията по досиетата, която обяви резултатите от проверката на членовете на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България. В него се казва, че има данни в наличните документи и за неговото сътрудничество и след 10 ноември 1989 година, пише "Дневник".

Името на Столарски напоследък нашумя покрай развалянето на един от договорите със Столичната община за извършване на превоз на пътници в градския транспорт. Случаят ще се запомни с гаф на общината, при който вместо дължими 600 хил. лв. лихви, тя щеше да преведе на компанията 3.2 млн. лв. Във вторник Столарски е заявил, че всъщност Столичната община му дължи не 600 хил. лв., а 6 млн. лв. В момента продължават проверките.

Сред оповестените имена е и това на Маргарит Тодоров, основател на "Домейн Бойар". Той е вербуван през 1978 г., като е сътрудничил на Второ главно управление (контраразузнаване), както и за няколко други управления под псевдонима Николов. Член е на управителния съвет на КРИБ.

През януари 2008 година след финансови затруднения Тодоров обяви, че се е разделил с 52% от акциите в компанията като новият собственик тогава стана офшорната компания "Санта Ана венчърс лимитед", чиито реални собственици не са известни. Тодоров остана в ръководството на винената компания и запази част от собствеността си. От "Домейн бойар" обявиха тогава, че банката е финансирала "структурирането" на сделката и е отпуснала оборотен кредит за изкупуването на гроздето от последната реколта, пише още изданието.

Друг известен бизнесмен, за който са установени документи за принадлежност към тези структури, е Лукан Луканов. Той е бил щатен служител на Софийско градско управление на МВР, като е назначен за разузнавач през 1984 година. Започва частен бизнес през 1991 г. Собственик е на софийската компания за козметика и парфюмерия "Арома", която той приватизира чрез фирмата "Астера" с първия заем, отпуснат на частна българска фирма от ЕБВР през 1996 г.

Емилиян Абаджиев - агент Стефанов, е сътрудничил на Второ главно управление.

Отново обявен и при тази проверка е Евгений Иванов, изпълнителен директор на КРИБ. Той е бил щатен служител на Първо главно управление като през 1982 година е назначен за разузнавач.

С това решение Комисията разкрива и сътрудничеството на Красимир Станев, изпълнителен директор на "Албена"АД, който беше оповестен и при предишни проверки. Той е бил вербуван през 1989 г. и е сътрудничил като агент Борис.

Сред вече оповестяваните имена е и това на Илиян Василев, вербуван през 1988 г. и работил под името Сашо-11, сътрудничил на Първо главно управление - разузнаване. Василев заема различни високи постове в годините – оглавявал е Агенцията за чуждестранни инвестиции, бил е посланик на България в Москва в периода 2000 - 2006 г., а в момента е енергиен експерт.

Членът на консултативния съвет на организацията Пламен Илчев е сътрудничил на няколко управления, сред които Първо главно, като агент и секретен сътрудник под имената Пирински и Балканев.

Общо са проверени 44 души, участвали в ръководството на КРИБ, посочват от Комисията по досиетата.

Водещи новини

Още новини