Плевнелиев е оптимист за реформата в съдебната система

share

Общият съд на Европейския съюз носи днес нелеката отговорност да бъде двигател на европейската интеграция. Създаването на общи правила и отстояването на чувството за общност на европейските граждани е пътят към една по-интегрирана, по-справедлива и по-солидарна Европа. Това бе позицията на президента Росен Плевнелиев и вицепрезидента Маргарита Попова, която те изразиха на срещите си с председателя на институцията Марк Йегер и водената от него делегация.

Представителите на Общия съд на ЕС са на посещение в България по покана на българския вицепрезидент. В състава на делегацията са председателите на състави в ОС на ЕС Жозеф Азизи, Савас Папасавас и Хейки Канинен и съдиите Марияна Кънчева, Ингрида Лабучка и Сантиаго Солдевила Фрагосо.

Президентът Плевнелиев подчерта пред Марк Йегер, че страната ни ще завърши успешно реформата в съдебната система и ще възстанови доверието на гражданите и на своите партньори в справедливостта на съда. "България може да използва опита на Общия съд на ЕС и за обмен на документация по електронен път, за да увеличи прозрачността на процеса на вземане на решения от институциите", отбеляза още държавният глава.

"Напълно осъзнаваме огромната отговорност, която Общият съд на ЕС има като орган, който стои в основата на правосъдната система на ЕС", посочи по време на срещата вицепрезидентът Попова. Тя подчерта, че задълбочаването на диалога между националните и европейските институции за изграждането на общата правна рамка на ЕС е от решаващо значение за бъдещето на европейската интеграция. "България има амбицията да бъде активен участник в този диалог и да даде своя принос за устойчивото развитие на ЕС", категорична беше Маргарита Попова. Обща бе позицията, че в условията на настоящата икономическа и финансова криза духът на солидарност трябва да обединява страните-членки на ЕС за спазването на поетите от тях задължения.

Марк Йегер запозна Росен Плевнелиев и Маргарита Попова с извършваната реформа в Европейския съд, насочена към повишаване на ефективността на институцията. Той подчерта, че през последните двадесет години доверието към Съда на ЕС се е повишило, защото той се произнася по всички искове на физически и юридически лица, а в определени случаи и на страните-членки, което налага да бъдат осъществени промени, запазващи възможността Съдът да продължи да работи в кратък срок по поставените пред него казуси.

Водещи новини

Още новини