"КНСБ няма да подкрепи диференцираното индексиране на пенсиите и замразяването на обезщетението за отглеждане на малко дете", заяви за Дарик президентът на конфедерацията Пламен Димитров във връзка с представените по-рано предварителни параметри на бюджета за държавното обществено осигуряване.
Според Димитров пенсиите трябва да бъдат увеличени от 1-ви януари догодина с общ процент, който да не е по-нисък от 10 на сто. Диференцираното увеличение на пенсиите крие риск хората, които са се осигурявали върху по-големи суми, да получат по-малък процент увеличение, заради това, че инфлацията за съответния период е била по-ниска, но пък техният принос в системата е бил по-голям, коментира Пламен Димитров.
„Ако тръгнем по тази логика, не прилагайки швейцарското правило – половината от инфлацията, половината от приноса в системата, който съм имал, очевидно не прилагайки това правило най-справедливият момент е да се компенсира цялата инфлация, дори малко отгоре. Дори ние си говорим за увеличение от 1 януари с минимум 10 до 12 на сто. Това са числата, всичко останало са опити да нагодим някакви проценти към някакви левове, които някой е казал, че има в хазната", коментира Димитров.
От КНСБ настояват за увеличаване на обезщетението за отглеждане на малко дете от 240 на 270 лева, което според тях ще струва на бюджета допълнителни 15 милиона лева. Минималното обезщетение за безработица също трябва да се вдигне, допълни Пламен Димитров. Според представения днес проектобюджет то запазва размера си от 7 лева и 20 стотинки дневно.