"Изключително рядко телефонно тефтерче на лидерите на Българската комунистическа партия. Използвано. Цена 9999 долара." Така звучи кратката обява, пусната в световния електронен магазин Еbay. Според описанието експонатът се намира в България, а продавач е човек под кодовото име Искра 30, пише "24 часа".
Тефтерчето е "лично строго секретно" с пореден екземпляр 00003. Според описанието е от 50-те години, "направено е специално за първия ръководител на БКП" и съдържа "всички важни телефонни номера, включително номерата на съветското посолство, никога невиждани досега". След този анонс са поставени 10 удивителни. Според заключителното изречение това е "много важен къс спомени от миналото".
На първа страница могат да се видят имената на 11-те членове на Политбюро от онова време. Телефоните на тази страница са подредени в 4 колони. Само 3-ма - Иван Михайлов, Вълко Червенков и Антон Югов, са имали по 4 телефона. Тодор Живков е на тази страница, но все още не се е сдобил с такава екстра.
Две от колонките са обозначени с "К", което според запознати значи "кабинет". Третата колонка "Д" означава домашен телефон, а в четвъртата - "В", са тъй наречените телефони ВеЧе - високочестотни средства за комуникация, защитени от специално засекретяващо устройство. Видно от публикуваните странички такива супертайни и суперзащитени номера са имали само 19 души в държавата.
Не са били много и хората, които са успели да се сдобият със засекретени домашни телефони. По това кой има подобен телефон можело да се съди за ранга на вписаните в указателя.
Освен членовете на Политбюро домашни и ВеЧе телефони имали още Цола Драгойчева, Тодор Прахов, Станко Тодоров и съветският посланик.
Сред имената в тефтерчето могат да се видят още Станко Тодоров, Добри Джуров, дядото на сегашния главен прокурор - Борис Велчев, сестрата на Георги Димитров - Елена, която дълго време е съжителствала с Вълко Червенков.
Сред ползвателите са и Мирчо Спасов и Ангел Цанев, които по онова време са зам.-министри на вътрешните работи, както и Григор Шопов, който заема висш пост в МВР и става зам.-министър през 1960 г.
В телефонния указател на властта са още бащата на покойния бизнесмен Владимир Грашнов - Марин, шефката на българския Главлит - управлението, което се занимава с цензурата на литературата и вестниците, Елена Гаврилова.
С привилегировани телефони са се ползвали и главният и зам.-главният редактор на в. "Работническо дело", както и кореспондентът на съветския в. "Правда" в България. На тефтерчето не е обозначено годината на издаване, но детайлен анализ на имената показва, че вероятно е от 1958-1959 г. Това са единствените години, в които член на Политбюро е бил Борис Тасков.
Освен членовете на Политбюро в телефонния указател са вписани членовете на ЦК на БКП, на окръжните и градските комитети на БКП, на министри и зам.-министри, на шефове на отдели и управления в МВР, в Министерството на отбраната, в БНБ, Народното събрание.
Сред спецтелефоните в тефтерчето са и тези на главния прокурор, на председателя на Върховния съд, както и няколко телефона на съветското посолство.
В списъка на посолството, освен посланика фигурират и 2 имена, които по спомените на съвременници били на представителите на КГБ в България.
От краткото описание в сайта, където се продава тефтерчето, става ясно, че продавачът се е регистрирал на 17 август 2000 г. в Холандия. За да се разберат повече подробности за него, се изисква регистрация. Но очевидно той има рейтинг на редовен и надежден търговец, защото е получил 100 % позитивна оценка, базирана на мненията на 321мнения през последните 12 месеца. коментарите за продаваните от него експонати през последните 12 г. се простират на цели 133 страници.
Продават тайния телефонен указател на БКП
- 01.10.2012 | 13:55
- 8414