Уникално откритие направиха варненски археолози при разкопките на късноантичната крепост до нос "Св. Атанас" в град Бяла.
При проучванията на една от кръщелните, те намериха още единствено по рода си у нас и едно от малкото в раннохристиянската археология ритуално съоръжение. В раннохристиянския комплекс археолозите са открили основите на базилика и на жилище, за което се предполага, че е на местния епископ. Открити са още аязмо за светена вода, винарна, баня и пещ за керамика.
Кръщелните в античното селище са три. Едната се намира в базиликата. На метри от нея са открити другите две. Те са разположени една върху друга. По-ранната датира от 5 век, а по-късната - от 6-ти. Кръщелните са открити при проучване на култови ями от времето преди Христа.Учените предполагат, че през 5-6 век в християнската религия са се борили различни течения. С надделяването на едно от тях се обяснява появата на третия баптистерий. Археолозите са открили и как се е отвеждала водата от кръщелните. Древните строители са използвали амфори без дъна.
Мнението на археолозите е, че откритието променя представите за раннохристиянската архитектура не само в България, но и в целия ранновизантийски свят.