Нов протест затвори за часове днес пътя между с. Ябълково и Кюстендил, на мястото където на 28 декември, при катастрофа с внезапно излезли на пътното платно коне, загина 18-годишна жена, а други две млади момичета бяха ранени.
Проблемът с конете на пътя е от повече от 20 години. Затова хората, които днес отново затвориха движението, заявиха, че настояват за поемане на отговорност и бързи действия за обезопасяването на участъка. Надпис "Колективната безотговорност убива нашите деца" беше поставен на моста малко преди с. Ябълково.
Днес край опасната отсечка нямаше коне. "Няма гаранция, че и утре няма да има. Трябва да се вземат някакви мерки. Има хора, които отговарят за тези неща, на които плащаме заплати", каза Виктория Тасева от Кюстендил.
Вчера в Общината в Кюстендил се състоя и обществена дискусия по темата с участието на местната власт, различни институции, представители на Областната администрация, народни представители.
"И на вчерашната среща отговори и решения нямаше. Говореше се за това как да гоним конете по платното, кой е собственикът им, как да се загражда. Никой обаче не даде предложение, не пое отговорност и не каза какво и докога ще го свърши", каза днес Стефан Митов от Кюстендил. Той посочи, че днешният протест е знак за несъгласие с това, че няма никакъв напредък по проблема. "Тези, които и днес сме тук, ни интересува решението и това да не умират повече хора на това място", допълни Митов.
По време на вчерашната среща беше изказано мнение, че законите се пишат от хора в кабинети, а трябва да се прилагат от други хора на терен, което създава и доста "луфтове".
Писането на закони е сериозна и тежка процедура. При подготвянето на законопроекти затова се изисква становище от всички организации, които имат отношения. Защото, когато се вземат гледните точки на всички заинтересовани, тогава този закон би бил работещ, коментира пред БТА депутатът от ГЕРБ-СДС Христо Терзийски. Той посочи, че е водил разговори по темата с колеги в ресора на земеделската комисия в парламента и изтъкна, че няма какво друго да се направи по отношение на пътната безопасност и прилагането на санкции по Закона за движение по пътищата. "Има и повдигнато обвинение по отношение на собственика на животните – законодателството работи. Въпросът е да не се стига дотам, т.е. важна е превенцията", каза още Терзийски.
Директорът на Областното пътно управление Юлияна Божилова обясни пред събралите се хора, че пътят е републикански, а пътното управление има правомощия само в обхвата на пътя. Недоволните ѝ отвърнаха, че все пак катастрофата е станала в обхвата на този път.
"Направете предложение за допълнения в законите, ако не ви стигат алинеите", настояваха протестиращите. Те поискаха и оставката на директора на пътното управление в Кюстендил.
"Моето настояване е да бъде извършена цялостна оценка на безопасността на пътя", каза кмета на община Кюстендил Огнян Атанасов. Той посочи, че за последните девет години от от Областното пътно управление са подадени 13 сигнала до Общината за проблеми на път. Атанасов допълни, че не е работа на Общината да слага електропастири, но те са били сложени, за да бъде обезопасен пътят.
"Пълно безхаберие от страна на всички институции. И прехвърляне на вината от един на друг. В каква държава живеем – никой нищо не прави, а резултатът е, че умират децата", казаха роднини на починалото момиче., цитирани от БТА