Счупвания: Подценяваме поледиците и пълним спешните отделения

Novini.bg/ Canva
share

Въпреки че няма много поледици, е доста натоварено. Всички спешни отделния са изключително натоварени, дори на моменти доста трудно обработваме огромния брой пациенти. Хората подценяват сезона и травматизма, всеки си мисли, че няма как да му се случи, но спешните отделения са пълни с хора със счупвания на костите на китките, счупвания на бедрената шийка, раменната кост. Това каза ортопедът д-р Росен Георгиев в студиото на "България сутрин".

Той апелира, ако има съмнения за счупване - да се потърси медицинско заведение в най-кратък срок.

"Има ли силно изразен оток, болка при движение, невъзможност за използване на крайника, е хубаво да не се чака. Едно изчакване може да доведе до усложнения. Добре е в такъв случай и да се намали натоварването на крайника, след което той да се постави нависоко и да се сложи лед, трябва обездвижване при първа възможност. Обувките са изключително важни за зимата, трябва да са стегнати, да са с хубав грайфер, да са високи, препоръчително е да са над глезена", допълни д-р Георгиев за Bulgaria ON AIR.

По думите му ежедневно се срещат хора, които не търсят лекарска помощ и се самолекуват.

"Те си казват, че ще мине и че положението им не е за лекар, но последиците може да са големи. Може да има разкъсване на връзки, лошо зараснали счупвания, което води до посттравматични артрозни изменения. Те влошават качеството на живот и качеството на функциите. Изкълчването може да бъде няколко вида - може да бъде контузия на меките тъкани, но може да имаме и пълно изваждане на ставата. Едно изкълчване може да доведе и до инвалидизация на ставите", коментира ортопедът.

Полезни съвети как да подготвим колата си за безопасно пътуване

90% от изкълчванията са леки и минават от 5 до 10 дни, но има и сериозни такива, които налагат лекарска намеса.

"Рехабилитацията и физиотерапията са изключително важни след всеки един травматизъм. Всяка една става, всяко едно счупване си има специфични упражнения, които могат да се правят. Важно е възрастните хора да посещават редовно личния си лекар, да се подготвят за зимата, да се следи остеопорозата им", посочи още д-р Росен Георгиев.

Гостът разкри, че откакто е открит сезонът на зимните спортове, процентът на ревматизъм е висок.

"При тях е характерно, че е при по-млади хора, дори в детска възраст. Едно от най-честите неща, които срещаме, са мекотъканните травми, травмите в коленния апарат, разкъсване на връзки", добави той.

Водещи новини

Още новини