Проф. Матанов: Не вярвам в драматичните предсказания за разкол в БПЦ

Нова Нюз
share

Не вярвам в много драматични предсказания, тъй като опитите за регистрация продължават доста години. Старостилното движение в България започва още през 1916 г., когато у нас е въведен Григорианският календар. Това каза в предаването "Денят на живо" по Нов Нюз историкът и бивш директор на Дирекцията по вероизповеданията проф. Христо Матанов по повод решението на Върховния касационен съд от 16 декември, с което вписва в публичния регистър на съда по чл. 18 от Закона за вероизповеданията религиозна институция с наименование "Българска православна старостилна църква", и последвалите опасения, че това решение на съда ще доведе до разкол в Българската православна църква.

Разкол е, ако приемем, че при спора между старостилството и новостилството има догматична разлика между двете църкви. Спорът не е само за календара. Първото, което изниква, е прескачането на 12,13 или 14 дни, в зависимост от века, в който броим. Противниците на реформата казват, че премахването на дни означава премахване на светци, съответно е грях, добави проф. Матанов.

Спорът е много сложен. Това, което ВКС постанови, не би трябвало да се занимава с догматични въпроси, а да преценява доколко законите на Република България позволяват регистрацията на такава църква, посочи бившият директор на Дирекцията по вероизповеданията.

МС е изразил отрицателно становище относно регистрацията на Българската православна старостилна църква

Бих съветвал ВКС да се ръководи от изказванията на българските политици, тъй като няма нито един политик, включително министър-председателя и президента, който да не е изразил отрицателно отношение към регистрацията. В новия закон се предполага, че съдът взема решенията си, след като взема под внимание становищата на Дирекцията по вероизповеданията и Българската православна църква. Следя и изказванията на българския патриарх, който вече не се изказва толкова остро във връзка с решенията. Единственият упрек е към думата "православна", каза още проф. Христо Матанов.

Водещи новини

Още новини