Домашно производство: Ние си произвеждаме и си пием - това не значи, че сме пияници

Булфото (архив)
share

Празници са, пият ли много българите и какво - Маргарита Стефанова провери в северозапада, а стажант-репортерът ни Лора Костова пък попита софиянците. 

“А ние си произвеждаме и си пием, това не значи, че като си произвеждаме, сме пияници”.

В планинското село Игнатица вино и ракия колкото щеш. Балканджиите си ги правят и пият и за настроение, и като лекарство. Дори жените са майсторки, хвалят се в пенсионерския клуб.

„Варя и ракия, права и вино, всичко мога, ракията само да ми я наложат и гледам спиртомера, карам я до 70, после до 50, после другото на паток, та после пак да го преваря. И ако имам компанийка, не пия прясната ракийка, пия другата - само да имам компания“, казва баба Мария.

Всяка вечер тя пие една чаша ракия за лек.

„И съм казала - ракията, като пийнеш малко, веднага те лови, а на винцето съм му казала, като пийна винце, тогава ма стигне, да ма не стигне на по път, че нема да мога да си ида“, коментира жената.

Съседът Милчо Христов прави ракия и от грозде, и ароматна от плодове. И пийва по 100-200 грама всяка вечер. Глътката му идва и от политиката.

„Това му е утехата на  българина, то няма друга утеха, то се вижда накъде отиват нещата. Ма не да се наливаш, защото има и такива, между другото, де. Ако е хубава годината, имам много хубави круши, ранни круши, става ракия, перфект“, казва той.

В столицата модерно е уискито, не се изневерява обаче и на ракията.

„Пият се основно алкохолни питиета с висок градус. Предимно домашна ракия, но напоследък и уискита, бърбъни, бира много също се лее. Така че по празниците се пие, който каквото намери“, коментира Боян Бонев.

На празниците грамажа на чашката се увеличава.

А българинът изглежда пие и от радост, и от мъка.

„От мъка по международното и вътрешно положение трябва да се пие повече“, споделя Мирослав.

По думите на Ралица Скорчева-Славова, председател на Асоциацията на производителите и вносителите на спиртни напитки, българинът пие най-много вино – 77%, бира – 75% и спиртни напитки – 70%.

Тя посочи, че алкохолните единици, които се съдържат е една голяма бира, в една чаша вино и една малка водка или ракия, са едни и същи и нашето тяло ги разгражда за едно и също време.

Какво още коментира Ралица Скорчева-Славова за предпочитания на българите в избора на напитки и за производството на ракия – чуйте във видеото.

Водещи новини

Още новини