Българските и румънските ветеринарни власти не допускат бедстващи животни на българо-турската граница да се върнат обратно в Румъния през българска територия, по здравни причини. Това каза за БНР главният ветеринарен санитарен инспектор на България д-р Илиян Костов.
От 10 дни камион, превозващ 50 крави от Румъния към Турция, не може да премине границата. Към момента е известно, че вече две от тях са мъртви.
По силата на европейско законодателство животни от Турция не могат да влязат в Съюза предвид здравната или епидемиологичната ситуация, подчерта доктор Илиян Костов:
"На първо място е опазване на територията на държавите-членки, респективно на Европейския съюз, от проникване на заболявания. Хуманното отношение е ок, но водещо е здравеопазването на животните".
По думите на главния ветеринарен санитарен инспектор, от началото на тази година досега на територията на Турция са обявени три много опасни заболявания по двукопитните животни.
"Шап от двукопитните - общо имат повече от 88-89 огнища, чума по овцете и козите - 13 огнища, шарка по овцете и козите - 68 огнища. Тези три заболявания са в групата на най-опасните заболявания".
Костов отхвърли твърдението на румънски оператор, че животните не са преглеждани от турски официален граничен инспектор като каза, че на граничния пункт "Капъкуле" е извършена физическа и документална проверка, която установила съмнително болни животни от чума.
"Вчера беше поканен заместник-главният ветеринарен лекар на Република Румъния. Излязохме с единно становище да настояват турските власти да разтоварят тези животни в пункта за почивка, който се намира на "Капъкуле", докато завършат съдебните процедури между румънския оператор и турският получател на стоката".