Какво дишаме: Надеждни ли са данните на общинските сензори за въздух?

БТВ
share

"Проблемът мръсен въздух го коментираме от доста години, но хората трябва да знаят, че когато падне мъглата, защото влизаме в този сезон, тя е като чадър над градовете и населените места и покачва нивото на фините прахови частици.“

Това заяви в предаването "Тази събота" пулмологът д-р София Ангелова. Тя обясни какво всъщност представляват твърдите и течните частици, които образуват фините прахови частици.

"Фините прахови частици 10 са едрите частици. Те са с големината на човешки косъм. Фините прахови частици 2,5 са 30 пъти по-малки от косъма. А ултра фините можем да вдишаме, да достигнат до алвеолите, оттам да преминат в кръвта и да повлияят на всеки един орган“, обясни още тя.

По думите ѝ фините прахови частици могат да увредят целия човешки организъм, независимо от сезона.

Станциите за мониторинг на въздуха в София не са поставени правилно

"Но най-уязвимият орган е белият дроб, защото той е в директна връзка. Правим 23 000 вдишвания на денонощие. През нашия бял дроб, преминават около девет, десет литра въздух“, каза още д-р Ангелова.

Заедно с нея в студиото темата коментира и здравният икономист Аркади Шарков. Според него колкото повече се разраства един град, толкова по-мръсен става въздухът.

"Зависи от индустрията, която е наоколо. Също зависи от допуска на автомобили в центъра на града“, обясни той.

"Когато става въпрос за качество на въздуха, градоустройството е ключов елемент. Когато се правят квартали с недостатъчно добре осмислена инфраструктура и се затварят естествени въздуховоди, тогава въздухът застоява вътре по естествен път“, уточни Аркади Шарков.

Екоминистърът: Качеството на въздуха в България значително се подобрява с течение на годините

По думите му друг много важен елемент са автомобилите.

"Ако целим някакво развитие на София, като град за живеене, би следвало да се повиши стойността на зоните в центъра на града. В Сингапур например, на база на това колко време прекарва един автомобил в центъра на града, се начислява съответната такса. Има два типа данъци. Но това в България е по-трудно за действие“, каза още Шарков.

Водещи новини

Още новини