Пак врътваме стрелките, ето кога!

pixabay
share

На изборния ден – 27 октомври, ще върнем часовниците си с час назад и ще преминем към зимно време. Така ще спим с един час повече. 

Смартфони, таблети и компютри ще се погрижат за тази актуализация автоматично.

Сутрините и вечерите ни ще са тъмни и денят ще ни се струва по-кратък. 

В Европа промяната на времето се прави от 1916 г., а в България - от 1979 г. С постановление от 1997 г. лятното часово време влиза в сила от 3:00 ч. сутринта в последната неделя на месец март.

Идеята за смяна на времето първо хрумва на Бенджамин Франклин. Той пише писмо до редактор на вестник „Парижки журнал“ през 1784 г., като предлага на парижани да стават и да си лягат по-рано.

На практика идеята е приложена от германското правителство по време на Първата световна война в периода 30 април – 1 октомври 1916 г. като мярка за спестяване на гориво във военната обстановка.

Как ни се отразява смяната на часа и влияе ли тя на животните?

Великобритания е втората държава, която в началото въвежда лятно часово време от 21 май до 1 октомври 1916 г. САЩ последва примера ѝ през 1918 г.

А през 2019 г. членовете на Европейския съюз (ЕС) гласуваха за премахването на смяната на времето във всички държави от ЕС. Оттогава насам редовно се съобщава, че всяка смяна на лятното или зимното часово време може да бъде последна. За да се случи това обаче, всички държави от ЕС трябва да хармонизират избора си.

Водещи новини

Още новини