В днешния ден столицата, най-големият град на България, отбелязва своя празник.
Името си София получава от храма – базилика „Света София“, която е сред най-старите действащи църкви в Европа. Храмът и градът са кръстени на Божията премъдрост.
По случай празника президентът Румен Радев прие почетния караул на площад "Свети Александър Невски" на Деня на София. На 17 септември Православната църква почита светите великомъченици Надежда, Вяра, Любов и майка им София. На този ден градът, приел името на храма „Света София“ – Божията премъдрост, отбелязва своя празник.
Тържествен водосвет отслужи Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил в съслужие със свещеници от Българската православна църква.
В отбелязването на празника на София на площад „Свети Александър Невски” участва и вицепрезидентът Илияна Йотова.
На празника беше извършен и ритуал по издигането на знамето на София в присъствието на кмета на София Васил Терзиев, заместник-председателя на Народното събрание Атанас Атанасов, заместник-кметове на Столичната община, общински съветници, дипломати и граждани.
Кадри: Булфото
“Днес не празнуваме само града, в който живеем, но и ценностите, които той олицетворява: надежда, вяра, любов и мъдрост. Тези добродетели са основата, върху която градим бъдещето на София. Нашият град с хилядолетна история е преживял много изпитания, но винаги се е възраждал по-силен, по-мъдър, и по-готов да посрещна утрешния ден. София е град на надеждата. Надеждата, че можем да създадем пространство, в което всеки човек може да расте, да се развива и допринася за общото благо. Надеждата, че всеки от нас има роля в създаването на по-добро бъдеще. София е град на вярата. Вярата в общата ни сила да променяме света около нас. Вярата, че когато сме обединени, можем да постигнем повече, отколкото сами. Вярата, че дори пред лицето на глобални предизвикателства като климатичните промени, технологични трансформации, София може да стане модел за иновации, сътрудничество и устойчивост. София е и град на любовта. Любовта към нашите съседи, нашия град и бъдещето, което искаме да изградим. Именно тази любов ни свързва като общност и кара да работим заедно: да се грижим един за друг и града, който наричаме наш дом. Разбира се, София е символ и на мъдростта - мъдростта да гледаме не само към настоящето, но и към бъдещето и да намираме верния път. Днес, ние стоим на един кръстопът. Пред нас са предизвикателствата на технологиите, климатичните промени, геополитическите конфликти. За да се възползваме от новите възможности и да устоим на съвременните трудности, трябва да бъдем мъдри, борбени и обединени като общност”, каза столичният кмет Васил Терзиев в словото си по случай празника.
През 1992 г., Столичният общински съвет одобрява решение, с което кметът на София внася в Министерския съвет предложение за решение за определянето на 17 септември за Ден на София, което е прието от правителството. Оттогава всяка година Столичната община организира чествания и събития по повод Деня на София.