Години наред апашите почти безпрепятствено нахлуваха в черешовите ферми под прикритието на нощта, обрулваха дърветата и изчезваха с тлъстата плячка, която после продаваха на местните кооперативни пазари.
Фермерите не можеха да измислят как да ги спрат, без да пострадат. Преди две години 46-годишният Пламен Момчилов бе убит от крадци на череши, докато се опитваше да опази градината си, припомня АП.
Това нападение взриви възмущението на местните жители и принуди държавата да се намеси. Тази година полицията и граничните войски, поведоха истинска "черешова война" с престъпниците в Кюстендилския край, известен като "черешовата градина на България", отбелязва АП. През сезона за бране на черешите, който продължава от средата на май до края на юни, регионът се превърна във военна зона с бариери на изхода на селата и полицаи, които претърсват колите за откраднати череши. Полицаите дежурят на контролните пунктове от 6,00 часа сутринта до 8,00 часа вечерта, след което граничари с уреди за нощно виждане охраняват района.
Катя Табачка, говорителка на полицията в Кюстендил, заяви за АП, че тази година в района е имало само три дребни случаи с кражба на череши. Тя добави, че нормалната работа на граничната полиция не е нарушена от тези допълнителни ангажименти, а граничарите ще бъдат компенсирани за допълнителните си дежурства.
Фермерите приветстват намесата на властите и се надяват че подобрената сигурност ще изкорени завинаги тези престъпления.
"Полагаме огромни усилия през цялата година само и само за да видим, как плодовете на работата ни изчезват за миг," казва Стоян Стоев, показвайки гордо натежалите от череши дървета в градината си. "Не бих се притеснявал, ако откраднат няколко кила, но вместо да берат черешите както трябва, крадците откършват цели клони и повреждат дърветата, което засяга следващата реколта."