От 24 май до 2 юни в София ще се проведе Пролетния панаир на книгата.
Ще участват близо 140 издателства и книготърговци, които ще бъдат разположени в 66 шатри с обща площ от 1500 кв.м.
Тази година най-голямото книжно изложение в страната ще продължи 10 дни, което предизвика негативни реакции, в посока, че това е твърде дълго и уморително.
Пред Радио София Димитър Тонин - издател, преводач и член на УС на Асоциация "Българска книга" обясни, че предложението за удължаване на срока на изложението е внесено лично от него и двама негови колеги още през миналата година.
"То е съобразено с това, че 24 май е петък. 1 юни като Ден на детето също се пада в почивен ден. Идеята беше много проста – да обединим и единия, и другия празник, за да се получи едно цяло събитие. В празничните дни има най-много хора и тогава културните събития, които организираме към Панаира, също са най-натоварени", каза Димитър Тонин, предава БНР.
Програмата включва близо 100 литературни събития на различни локации на София. Премиери и представяния на книги, срещи и разговори с автори, преводачи и издатели, както и специални събития за деца.
"На всяко такова изложение на открито, ни е възможността за директния контакт", изтъкна Тонин. Той добави, че тази година,oт 27 май до 1 юни, отново ще се проведе и традиционния Детски литературен фестивал.
"Ще има гости, творчески работилници. Заедно – издатели, редактори и автори, се надявам да направят нещо чудесно за децата", уточни Димитър Тонин.
По думите му, разраства се и събитието Алея на книгата, като за първи път наскоро се е провела и в Ботевград. Подобни събития са провеждани през годините във Варна, Бургас, Банкя и др. Българската общност в Канада също е проявила интерес за организирането на подобни събития, каза Димитър Тонин.