„През последните години ме притесняваше неговото влошено здравословно състояние и като общество трябваше да бъдем по-запознати, за да можем да отправяме повече молитви, да се интересуваме и може би да помогнем. Не одобрявам тази практика в Българската православна църква, тъй като българският патриарх трябва да има по-голяма публичност“, каза богословът Йордан Георгиев в „Тази сутрин“.
„Когато става нещо с неговото здраве, задължително Светият синод трябва да уведоми съответните институции, както и всички медии. Ние научаваме чрез тайни източници за здравословното му състояние. Миналата година той влезе в болница, оказа се, че е влязъл преди това и беше крито. Спекулираше се със здравословното му състояние, казваше се, че е добро, стабилно, изтичаше информация, че е критично – не бива да се стига до такива моменти. Трябва да има пълна прозрачност и публичност“, допълни той.
По думите на богослов Йордан Георгиев в последно време не са се допускали много хора до предводителя на българската църква.
„Ограничаваше се кръгът около него в Софийската митрополия. Един от най-доверените му хора беше собственият му брат. Като архиерей и доверен човек, с който са като братя - това е българският митрополит в САЩ, Канада и Австралия Йосиф, също и епископ Тихон. Те бяха от малкото архиереи, които имаха братски отношения с патриарха, но за съжаление в последно време не им беше дадена възможност да имат досег с него. Може да е, за да не научи нещо или пък свързани със здравето причини. Прекалено ограниченият досег до него създава и ограничена информация и не сме наясно той колко е бил осведомяван за някои важни неща“, каза богословът.
По думите му патриарх Неофит е преминал пред редица предизвикателства.
„Започна първо с политическа криза с протестите през 2013 г. След това имаше голямо събитие в православната църква известно като свети и велик събор на остров Крит, на който Българската православна църква не успя да отиде. Истинската причина е Русия, тогава също имаше намеса. Църковните аргументи бяха, че се опасяват от някакъв комунизъм и връзки с Римокатолическата църква. За съжаление, патриарх Неофит нямаше изключително твърда позиция както предишния патриарх Максим. Патриарх Неофит беше по-благ, по-балансиран и умерен човек и може би някои митрополити се възползваха от това качество. За да не създава допълнителни раздори, той приемаше балансирани позиции във всяко отношение, но от православна гледна точка беше голям пропуск за българската църква да не участва на този събор“, коментира Йордан Георгиев
Той ще запомни патриарх Неофит като добър, благ и достоен човек.