Министър-председателят Бойко Борисов и министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов откриха тържествено обновения парк в Шабла на празника на града.
Сред официалните гости на тържеството бяха също транспортният министър Ивайло Московски, областният управител на Добрич Желязко Желязков и кметът на Добрич Детелина Николова.
Държавата отпуска 400 000 лв. за обновяване на читалището в Шабла, съобщи премиерът и допълни, че това е жест заради добре изпълнения проект за обновяване на градския парк.
Своето приветствено слово към шабленци и гости на града премиерът започна с похвала за това, че Община Шабла е най-дисциплинарата във финансово отношение в България.
“След като един човек знае да харчи толкова, колкото има, и решава проблемите със средствата, които дават еврофондовете, а и чрез съфинансирането от държавата, ще среща моята, а и на кабинета пълна подкрепа”, каза Бойко Борисов. След проведе личен разговор със собствениците на “Нефт и газ”, до идната сряда ще бъде подписано споразумение безвъзмездно да бъде върната естакадата, която да се превърне в пристанище, заяви премиерът. Около 5 млн. – 6 млн. лв., заедно с пристанище Варна, ще бъдат инвестирани. Видът пристанище в Шабла ще бъде уточнен допълнително – дали рибарско или търговско. Държавата ще помогне на морската община то да бъде изградено.
Паркът е изграден по проект „Обновяване и естетизация на градски парк – град Шабла”, който е реализиран по мярка 322 „Обновяване и развитие на населените места” от Програмата за развитие на селските райони. Стойността на проекта е 1 369 113.60 лева. Откриването на парка е част от събитията, посветени на празника на Шабла. По-рано днес бяха открити видеостена на фасадата на читалището в Шабла.
Направена бе и първа копка от зам. министъра на спорта Иван Ценов и кмета на морския град Райна Бърдарева на мултифункционална спортна площадка – за тенис, баскетбол и бадминтон.
Шабленска тузла със съдействието на Министерство на здравеопазването, ще бъде прехвърлена на Община Шабла, съобщи Борисов. Целта е тази местност с лечебна кал да бъде поддържана и използвана, а не да пустее, както е сега, каза премиерът. Той отбеляза също, че републиканският път към Шабла е вече направен и “доста добър”, за разлика от преди няколко години. Борисов заяви също, че правителсвтото е изключително удовлетворено от това, което е направено в предходните години за българската археология у нас, особено по южното ни Черноморие.
Намерението е сега това да обхване и териториите на север, в района на Шабла и Дуранкулашкото езеро. Желанието е Шабла да стане туристическата, археологическа атракция на страната, още повече както отбеляза Борисов, кметът на морския град Райна Бърдарева е професор по история. Ще се разчита и на нейната помощ. Желанието е да бъдат опазени и представени по достоен начин най-старите селища с каменна архитектура в района на село Дуранкулак. Другата седмица ще бъдат разгледани в Министерски съвет проектите, а през септември ще бъде обсъдено и финансирането. Целта е следващото лято туристи да избират района на Шабла и да имат възможността да го опознават и да му се насладят.
Имаме надежда, че ако в района на Шабла бъде извлечен конвенционален газ, в следващите 30 - 40 години България няма да има проблем с доставките на газ, заяви министър-председателят. По думите на премиера, затова е важно, естакадата край Шабла да бъде прехвърлена безвъзмездно и да се превърне в пристанище.
Борисов коментира, че рибарско пристанище ще излезе най-евтино. И кметът на Шабла Райна Бърдарова отбеляза, че най-вероятно общината ще се ориентира към този вид пристанище. “Естакадата се дава на общината. Аз съм бил кмет и знам, че най-добрият стопанин е кметът”, категоричен е премиерът.
По въпроса с планинските пожари в страната, за момента “нещата се овладяват”, заяви премиерът. Той допълни, че му се докладва през час и това, което вършат огнеборци и аварийни екипи, граничи с чудеса предвид вида местност, с наклон, и жегите. “И в тази област нашата страна се справя в пъти по-добре, отколкото нашите съседи в Гърция”, каза Борисов. На въпроси за това каква зима предстои за страната министър-председателят каза, че е още рано да се коментира, особено в такива жеги, когато температурата достига 40 градуса, но в Министерски съвет вече се работи по планове, свързани със зимната подготовка.
Борисов отбеляза също, че реколтата в страната е “фантастична”, а “хлябът и фуражът са отдавна осигурени на държавата”. Борисов пожела още веднъж чрез медиите да съобщи на туристите по южното ни Черноморие, че магистралата от района на Петолъчката вече е пусната и работи и хората могат спокойно да се прибират към домовете си.