Район "Панчарево" има ценни минерални води, но не и канализация

Novini.bg/ Canva
share

Много от селата в район "Панчарево" се разрастват. Все повече хора избират да живеят встрани от шума на големия град.

Тук ги няма някои от най-характерните и чести проблеми за централните столични райони – презастрояване и липса на места за паркиране, но липсата на канализация и състоянието на инфраструктурата отблъсква голяма част от хората да заживеят в района.

Кърпежи се правят само по улиците, по които се движи масов градски транспорт, и то не всяка година.

Фекалните води на Панчаревското езеро. Ще реагира ли някой?

Тротоари не са ремонтирани от десетки години, като изключим няколкото отсечки, които бяха ремонтирани със средства по заема на Столичната община.

Водопроводната мрежа (разбира се ангажимент на "Софийска вода") е толкова остаряла, че почти ежеседмично има аварии, което е съпроводено с изкопни работи и нови и нови дупки по улиците.

Сред 10-те села в общината е и най-голямото в България – Лозен. В челната четворка са и Бистрица и Казичене.

За съжаление, в района няма дори проекти за канализация, предаде БНР.

Хората използват септични ями, а голяма част от тях са изградили със собствени средства нещо като канализация, която отива в най-близката река.

В не малка част от селата няма здравна служба и лекар. Хората пътуват до не толкова близки населени места, за да се срещнат с личния си лекар.

Езерото (язовирът) в Панчарево не е почиствано от десетки години. Дъното е затлачено и това възпрепятства провеждането на състезания по водни спортове (каквито е имало масово преди 30-40 години).

Преди няколко години беше направен опит за зарибяване на язовира с идеята рибата да „се справи“ с част от растителността. Това обаче не сработи, не на последно място заради това, че риболовът така и не беше забранен.

По проблемите и предстоящите задачи в Панчарево очаквайте разговора с районния кмет Евгения Алексиева на 8 март в "Събуди се, София".

Водещи новини

Още новини