Имаме конкретни предложения в детайли от страна на правителството, които днес трябва да бъдат обсъдени с всичките ни структури. За нас е важно да изпълним това, с което сме започнали протеста. Това заяви пред БНР Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация и член на ръководството на Българската аграрна камара.
"Вчера не сме се съгласявали с нито едно от предложенията на правителството. За някои от тях сме изразили условно - "Да, това би могло да се случи" или "Не би могло да се случи" - но нищо не е решено, докато не е решено".
Всички чувствителни сектори в селското стопанство, с изключение на зърнопроизводството, искаме да получим нивата на подпомагане от 2022 г. и 2023 г.- това са 178 млн. лв., настоя Караколев в предаването "Преди всички". Той отбеляза, че при зърнопроизводителите ситуацията е различна, защото при тях има ясна дефиниция.
Администрацията има достатъчно време, за да прегледа къде има буфери и запаси и откъде може да преструктурира средства, смята той. Според него не трябва да се подкрепя фирма, която има голяма печалба, а подходът трябва да е диференциран.
Протестите на земеделците продължават и днес. През уикенда не сме планирали протести, няма да затрудняваме пътуванията през почивните дни, каза Симеон Караколев. По думите му на протеста няма ескалация и никакви търкания с органите на реда:
"Нашите протести са мирни, те не са политически. Не искаме да клатим кабинета, да пада правителство и т.н., имаме чисто браншови искания. Част от законите, които държим да се случат, стоят на трупчета от години".
Обмисляхме следващата седмица евентуално да направим протестите в София, обяви Караколев.
А утре ще има поредна среща, но дали тя ще е последна не е ясно:
"Със самото сядане на масата на преговорите ние ясно заявихме, че Българска аграрна камара няма политически искания. Нашите искания са финансови, законодателни, обхващат експертността в случващото се в сектор "Селско стопанство". Винаги ще има недоволни - това са 200 организации. Затова искаме закон. Има играчи, които вече трябва да излязат и да се пенсионират. Те не искат да го правят и създават дискомфорт".
Караколев подчерта, че в момента на протеста са около 13 организации от Българската аграрна камара и още 1-2, които са извън камарата, но са с регионален аспект. По думите му именно Българската аграрна камара е структурата, която организира протестите и отстоява интересите на селското стопанство.
Причината за разговорите с премиера Денков ги направихме на 2 етапа, защото има много организации, обясни той. По думите му няма разцепване на бранша.
В България има 200 браншови организации и всеки настоява за своето, коментира Караколев. Той е категоричен, че трябва да има Закон за браншовите организации, който да сложи ред. По думите му той е един от 7-те от законодателния пакет, който се обсъжда и при достигане на споразумение ще бъде коментиран с лидерите на сглобката.